Az alkatrészhiány miatt sok cég befékezett, de így is túlóráztatják a dolgozókat

A legtöbb autó-, gép- és elektronikai ipari üzemben nincs elég munkavállaló, újakat pedig alig tudnak bevonzani.

  • hvg.hu hvg.hu
Az alkatrészhiány miatt sok cég befékezett, de így is túlóráztatják a dolgozókat

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen

Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.

Bár továbbra is csak félgőzzel megy a termelés a legtöbb autó-, gép- és elektronikai ipari üzemben a világszerte tapasztalható alkatrészhiány és logisztikai problémák miatt, több helyen így is csak a dolgozók túlóráztatásával tudják teljesíteni a megrendeléseket – írta a Népszava. A lap szerint egy alföldi autóipari cégnél most például 60 százalékon termelnek, mégis berendelik a szabadnapos munkavállalókat, mert olyan kevesen vannak.

A Népszava arról is ír, hogy a hamarosan lejáró munkaidőkeretekben felhalmozódott ledolgozatlan mínuszórák is fejtörést okoznak. A szakszervezetek által csak rabszolgatörvényként emlegetett, a kormány által három éve megszavazott törvénymódosítás lehetővé tette ugyanis, hogy a cégek több éves munkaidőkeretben igazítsák a megrendelések mennyiségéhez a dolgozók munkaidejét. Így ha kevés a megrendelés, kevesebbet kell dolgozni, ha azonban több, akkor ezeket a mínuszórákat ledolgoztatják – de mindig csak alapbér jár, túlóradíj nem.

Az ágazatban arra számítanak, hogy február végére, március elejére helyreállnak az ellátási láncok, és onnantól gőzerővel beindulhat majd a termelés. Csakhogy a cégvezetők azt is látják, hogy a jelenlegi dolgozói létszámmal aligha lesznek képesek nagy ugrásokra. Pláne, hogy több gyárban is március, április környékén járnak le a dolgozókat most még röghöz kötő munkaidőkeretek.

Abban a pillanatban dolgozók százai fognak egyszerre fölállni, és másik céghez „igazolni”

– mondta a lapnak erről László Zoltán szakszervezeti vezető.

A Vasas Szakszervezeti Szövetség alelnöke Észak-Magyarországon és a Közép-Dunántúlon is tud olyan cégekről, amelyekhez április 1-jei kezdéssel már most aláírta új munkaszerződését több mint száz, ugyanazon ipari park másik üzemének alkalmazottja. Ezek a dolgozók több szempontból is elégedetlenek jelenlegi munkahelyükkel. Amíg viszont a munkaidőkeret nem jár le, nem tudnak váltani.

László Zoltán szerint a munkaidőkeretek kifutására a konkurens cégek is készülnek, és igyekeznek már most magukhoz csábítani a dolgozókat, ezért tavasszal nagy munkaerőmozgások lesznek az ipari parkokban – írta a Népszava.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek