Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Komoly kritikát kapott a Shell, miután kiderült: a hétvégén kedvezményes áron vásárolt egy rakomány orosz nyersolajat – számolt be róla a BBC. A cég most hivatalosan is bocsánatot kért a tettéért, és bejelentette: amellett, hogy leállítja az orosz olaj vásárlását, bezárja az oroszországi töltőállomásait, valamint leállít minden munkát az ország területén.
A lap emlékeztet: a vállalat kilépése az orosz olaj- és gázpiacról valószínűleg eltart majd egy darabig.
A Shell a hétvégén azzal magyarázta a vásárlását, hogy nincs más alternatívája arra, hogy biztosítsa az európai üzemanyag-ellátását. Az orosz olaj jelenleg a cég készleteinek körülbelül 8 százalékát teszik ki. Emellett az európai finomítója, ami benzint, gázolajat és egyéb olajipari termékeket állít elő, Európa legnagyobbjai közé tartozik.
A cég szerint a más forrásokból érkező nyersolaj nem érkezett volna meg időben ahhoz, hogy biztos legyen az üzemanyag-ellátás.
A BBC szerint az továbbra sem világos, hogy miként fogja pótolni a Shell a kieső orosz olajat. A cég jelezte: továbbra is együttműködik a kormányokkal az ukrajnai háború kapcsán hozott szankciókkal kapcsolatban.