szerző:
Gonda Gréta
Tetszett a cikk?

A külföldiek körében megnőtt az aznapi foglalások aránya, a vidéki szállodákban a belföldi vendégekre számítanak, de a bizonytalan helyzet és az emelkedő árak miatt az emberek várhatóan jóval érzékenyebben kezelik majd az utazási és szabadidős költéseiket.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ukrajnai háború kitörését követően közvetlenül, és még márciusban is sok lemondás érkezett a hónapra a Danubius Hotels szállodáiban – mondta el a hvg.hu-nak Gál Judit, a Danubius Hotels marketing- és kommunikációs igazgatója.

Főleg az orosz és ukrán turisták maradnak el

Az elmúlt öt hónapban a szállodalánc hoteleiben jelentős volt az orosz turisták aránya – az összforgalom 4-5%-a tőlük származott –, az ukrán piacról nagyjából fele ennyien érkeztek.

A háború kitörését követően a legtöbb lemondás Oroszországból és Ukrajnából érkezett, de más piacokról is megindult egy visszamondási hullám, ez február utolsó és március első hetében volt igazán erős

– tette hozzá Gál Judit. A hotellánc vidéki wellness-szállodájában, a Danubius Hotel Bük esetében például március első két hetében Ausztriából valamennyivel kevesebben érkeztek, ugyanakkor a szlovák és cseh piac eddig nem mutatott visszaesést.

Azóta javult a helyzet, hiszen a háború által közvetlenül nem érintett országokból – még ha a megszokottnál kisebb mértékben is –, de növekszik a rendelésállomány, és a belföldi utazások piaca továbbra is erős.

A szállodalánc budapesti hoteleiben pedig egyenesen megnőtt a vendégszám a tranzitforgalom miatt, például a Danubius Hotel Hungariát március elejétől megnyitották a menekültek számára. Itt partnerszervezeteken keresztül fogadunk menekülteket, de ezen felül több budapesti szállodába egy-egy éjszakára érkeznek vendégek Ukrajnából – mondta el Gál.

Danubius Hotels

A külföldi vendégek kivárnak a foglalással

A szakember azonban úgy látja, hogy a térséget érintő bizonytalan helyzet az idei év turizmusára rányomhatja a bélyegét: az áprilisi foglalásokkal még kivárnak az egyéni vendégek. Ráadásul Gál Judit arra számít, hogy

az elhúzódó háborús helyzet következtében az oly régóta várt nemzetközi csoportos és konferenciaturizmus masszív újraindulásának időpontja is tovább tolódik.

A konfliktushelyzet miatt ugyanakkor megnövekedett az aznapi foglalások aránya: a pandémia alatt már elterjedt last minute foglalások most a külföldi országokból érkező vendégek esetében jellemzőek leginkább, ők gyakran az utolsó pillanatig kivárnak.

Az év további részére visszafogottan, de optimistán tekint Gál Judit, azonban azt kiemeli, hogy

az emelkedő energiaárak és infláció az árképzésben mindenképpen kihívást okoznak, így a háború közvetett hatását, a gazdasági szankciókat és az energiaárak emelkedésénének következményeit hosszabb távon is érezni fogja a szektor.

A nyári főszezonban a belföldi keresletben bíznak

A vidéki szállodáinkban a belföldi vendégekre idén is nagy mértékben számítunk, azonban a bizonytalan helyzet és az emelkedő árak miatt az emberek várhatóan jóval érzékenyebben kezelik majd az utazási és szabadidős költéseiket

– tette hozzá Gál Judit.

Már az év elején elkezdődtek a tavaszi és nyári időszakra a foglalások és jelenleg a balatoni, büki családi wellness-szállóban továbbra is 90% feletti foglaltságra számítanak a nyári főszezonban. Sőt, Bükön például a húsvét is egészen biztosan telt házas lesz, jellemzően a magas belföldi utazási kedvnek köszönhetően.

A márciusi hosszú hétvégén a legtöbben a Balatonhoz, Mátra-Bükk és Budapest környékére utaztak

Optimizmusra adhat okot, hogy a belföldi utazási kedv töretlen: a március 15-i négynapos hétvégén a szálláshelyek nagy része telt házzal üzemelt, összesen 386 ezer éjszakát foglaltak le a vendégek, ami hétszerese a tavaly ilyenkorinak. A legtöbb vendégéjszaka, az összes 78%-a belföldi vendégektől származott – írja az MTÜ a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adataira hivatkozva.

Nagyrészt – az éjszakák 78%-át – vidéki szálláshelyekre foglalták: a legnépszerűbb a Balaton, Mátra-Bükk és Budapest környéke voltak, a Balaton térségéhez az összes vidéki vendégéjszaka ötöde köthető. A fővárosban 70%-ban külföldiek pihentek, akik 83 ezer vendégéjszakát töltöttek el Budapesten.

A hazai szálláshelyek négy nap alatt összesen 6 milliárd forint bevételt könyveltek el, amelynek 31%-a külföldiektől, 69%-a pedig belföldi vendégektől származott. A vendéglátóhelyeken 10,2 milliárd forint árbevétel folyt be a hosszú hétvége első három napján.

A vendégek leginkább (59%) hotelekben pihentek, 27%-uk magán- és egyéb szálláshelyeken, valamint 8%-uk panziókban szállt meg. A szállodák között a négycsillagosok voltak a legnépszerűbbek, a foglalások 55%-a ezekbe irányult, őket követték a háromcsillagos (37%), majd az ötcsillagos hotelek (3%). Az NTAK adatai alapján áprilisra már most 1,4 millió éjszaka foglalás érkezett, de májusra is már 1,2 millió vendégéjszakát látni az rendszerben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gonda Gréta Itthon

Az orosz-ukrán háború és az energiaárak elszállása akár 15 százalékkal is drágíthatja a magyar szállodákat

Míg korábban Oroszország a top 10 turisztikai küldőpiacok között szerepelt, mostanra az orosz turisták teljesen elmaradnak hazánkból. Emellett egyéb nehézségekkel is szembesülnek a szállodák: az elszabaduló energiaárak jelentősen lerontották a szállodák üzemeltetésének jövedelmezőségét, így akár 15 százalékos áremelkedés is indokolt a megkérdezett szakértők szerint.