szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint „a munkavállalók 12-13 százaléka választja ezt a normál adózásnál nagyságrendekkel jobb közteherviselési formát, ami lényegesen torzítja a piacot”.

Interjút adott a Népszavának Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. A beszélgetés igen változatos, rengeteg téma előkerül, még háború elől menekülő ukránok helyzete is. Parragh róluk azt mondta:

(…) Most is igaz, hogy a magyar munkaerőpiac fel tudná szívni a képzett munkaerőt, más kérdés, hogy ők inkább oda mennek, ahol a nyelvet könnyebben el tudják sajátítani, vagy már adott esetben ott dolgozik a családból néhány tag. A Magyarországon dolgozó ukrán munkavállalók például ide hozták családjaikat, ha jól érzik itt magukat és gyökeret tudnak ereszteni, akkor ők itt is fognak maradni.”

Parragh finoman kritizálta az árstopot, mint ugyanis mondta, „állami eszközökkel megvalósítható bizonyos ársúlyozás a piacon, de a többletköltség nem tűnik el, csupán más termékre rakódik rá”.

Szerinte júliustól egy módosított, de a piacba beavatkozó kormányzati intézkedést kellene bejelenteni. Az elszabadult inflációt azonban sokkal nagyobb bajnak tartja, „aminek a megfékezése az összes gazdasági szereplőnek elemi érdeke”.

Parragh szerint a járvány miatti visszaesést törvényszerűen egy felpattanás követi, ami keresletnövekedéssel jár, ez pedig inflációt generál. „Ezt évekkel előre lehetett látni. Ehhez képest a jegybank végig tagadta ennek kockázatát, majd hirtelen fordulattal kijelentették, hogy ezzel együtt kell élnünk. Holott most már egy stagflációs – lassuló gazdasági növekedésre és növekvő államháztartási hiányra vonatkozó – kockázat is megjelent.

Ezzel is foglalkozniuk kellene, miközben érdemi infláció elleni jegybanki lépéseket kellene tenni. Ehelyett tanácsokkal látják el a kormányt és különféle számmisztikával operáló programokat készítenek.”

Az interjúban a kata adózás is előkerül, amiről a kamaraelnök azt mondta: ez olyanokat is bevont a közteherviselésbe, akik korábban nem voltak részesei annak. „Nagyon sikeres lett, talán túlzóan is, ma már csaknem 430 ezren adóznak ilyen kedvezményes formában, vagyis a munkavállalók 12-13 százaléka választja ezt a normál adózásnál nagyságrendekkel jobb közteherviselési formát, ami lényegesen torzítja a piacot” – fogalmazott.

Parragh szerint a kamara többször is megfogalmazott javaslatokat az adónem „igazságosabbá tételéhez”. Mint mondta, „egy falusi fodrász, aki az egész falunak vágja a haját az a vállalkozó, akire ezt a kedvezményes adózást annak idején kitaláltuk”.

Az viszont nem helyes, ha például egy ügyvéd, biztosítási ügynök, bróker, IT-szakember, aki lehetne normál foglalkoztatott, így bújik ki az adózás alól.”

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!