Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Nem igazán rengette meg a háború a magyar ipart, legalábbis a májusi adatok alapján.
A nyers adat szerint 9,4 százalékkal volt nagyobb a magyar ipari termelés idén májusban, mint egy évvel korábban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Ez óriási növekedésnek tűnik, de máris árnyalja a képet, hogy hozzátették: a kiugró emelkedést nagyrészt az indokolja, hogy idén májusban kettővel több munkanap volt, mint tavaly. Ha ezt a hatást nem számítjuk, akkor is van növekedés, 3,4 százalékos.
Az idei áprilishoz képest 1,4 százalékkal javult a teljesítmény. Kéthavi csökkenés után ez jó hír, bár attól a csúcstól, ahonnan februárban elkezdett esni az ipar, minimálisan még elmarad.
Részletes adatokat még nem közölt a KSH, annyit megírtak, hogy a járműgyártás kisebb, az elektronikai termékek és az élelmiszerek gyártása nagyobb mértékben nőtt.
Az év első öt hónapjában összességében 5,9 százalékkal volt nagyobb a termelés, mint 2021 január-májusában, azaz egyelőre nem ingatta meg nagyon az ipart a háború.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Kijev rákényszerülhet arra, hogy igazságtalan tűzszünetet kössön.