szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ben van Beurden szerint az energiaköltségek tovább emelkednek, miközben fennáll a veszélye annak, hogy Oroszország leállítja a gázszállításokat.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Nagyon kemény tél lesz Európában” – mondta a The Guardian tudósítása szerint Ben van Beurden, a Shell vezérigazgatója csütörtökön Oxfordban, az Aurora tavaszi konferenciáján. „Mindannyiunknak szembe kell néznünk az energiaárak nagyon jelentős emelkedésével. A legrosszabb esetben Európának jegyrendszerrel kell szabályoznia az energiafogyasztását.”

A nagykereskedelmi energiaárak folyamatos emelkedése többtényezős probléma. Szerepet kapnak ezek között a most leállított norvég gázipari dolgozók sztrájkjával és az Egyesült Királyság folyamatos energiaimport-függőségével kapcsolatos aggodalmak, valamint a kontinentális Európába irányuló orosz gázáramlással kapcsolatos folyamatos bizonytalanság is.

Van Beurden szerint „nem lehet tudni”, hogy Oroszország a hétfőn megkezdett karbantartás után újraindítja-e a gázszállításokat Európába az Északi Áramlat-1 gázvezetéken keresztül. A karbantartás július 21-én fejeződik be.

„Putyin elég sokunkat meglepett” – mondta. „Csalódott vagyok az eredmények miatt. Azt is megmutatta, hogy jobb, ha komolyan vesszük, amikor fenyegetőzik... Sokáig úgy gondoltuk, hogy Oroszországnak nem áll érdekében, hogy elvágja magát a legnagyobb piacától. Ennek ellenére képes és hajlandó fegyverként használni az energiaellátást.”

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Zelenszkij szerint Oroszország kétmillió embert vitt ki erőszakkal Ukrajnából, újraindulhat a gabonexport - a háború csütörtöki hírei

Az ukrán elnök azt állította, hogy az oroszok a háború kezdete óta már 2960 rakétát lőtt ki az ukrán városokra, és hogy a katonák Európát és Ázsia más országait is célba veszik majd. Folyamatosan bővülő hírfolyamban követjük az orosz-ukrán háború fontosabb híreit.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tiszai Balázs Gazdaság

Vészesen körvonalazódik az egész Európát fenyegető energiakáosz

Németország attól retteg, hogy két hét múlva már annyi gáz se jön az oroszok hozzájuk befutó csővezetékén, mint eddig. A norvég tengeri fúrótornyok munkásai majdnem még nagyobb krízist szítottak, kormányuk az utolsó pillanatban regulázta meg őket. Franciaországban viszont már az utolsó utáni pillanatban akarja menteni a menthetőt a kabinet, ott az atomerőművekkel van olyan nagy baj, hogy azt külföldön is meg fogják érezni. Nagy-Britannia közben a saját útját járná, de az is szakadékba vezethet. A magyar energiahelyzettel egyelőre nincs baj, de a kormány is érzi, hogy még lehet, és már meg is tette az első óvintézkedést.