szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A rácsok mögött kell megvárnia a fellebbezésének eredményét.

A Theranos alapítójának, Elizabeth Holmesnak mindenképp meg kell kezdenie börtönbüntetése letöltését – döntött egy San Franciscó-i bíróság a Guardian szerint.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, Elizabeth Holmest a bíróság négyszeres csalás és bűnszövetkezés vádjában találta bűnösnek, és 11 éves börtönbüntetésre ítélte. Partnere sem járt jobban: Sunny Balwani 12 éves börtönt kapott.

Az évszázad átverése sokkal egyszerűbb volt, mint gondolnánk

Évekig szinte mindenkivel elhitette a Theranos és annak vezetője Elizabeth Holmes, hogy képes lesz megreformálni az egészségügyet. Dőltek is a dollárszázmilliók, a cég vezetőjéből ünnepelt sztár lett, mígnem kiderült, hogy csak a terv volt jó, a megvalósítás sosem. Most pedig a világ első self-made dollármilliárdosnője azon izgulhat, hogy ne kapjon 20 év börtönt.

A Theranos alapítójának 452 millió dolláros kártérítést kell fizetnie a bűncselekményei áldozatainak. Holmesnak eredetileg április 27-én kellett volna börtönbe vonulnia, mert bár megfellebbezte az ítéletet, a bíróság úgy döntött, hogy a fellebbezés eredményét a börtönben kell kivárnia. Csakhogy a nő ügyvédei két nappal a bevonulás időpontja előtt megfellebbezték azt az ítéletet is. Ebben az ügyben született meg a legfrissebb döntés.

Azt még nem tűzték ki, hogy mikor kell megkezdenie a börtönbüntetés letöltését a most 39 éves, kétgyerekes Holmesnak.

A Szilícium-völgy csillagának tündöklése és bukása

Elizabeth Holmes kimaradt az egyetemről, és elindította a Theranos startupot, amely azt ígérte: egyetlen vércsepp elemzéséből átfogó képet készít a páciens egészségi állapotáról. A startup mágnesként vonzotta a befektetőket, akik több száz millió dollárért vettek részvényeket. Amikor a csúcson volt, akkor a Theranos értéke meghaladta a 9 milliárd dollárt. Aztán beütött a krach: a Wall Street Journal megírta, hogy a technológia nem működik, átverés az egész.

Az egész történettel részletesen foglalkoztunk nemrég a hvg.hu Mérlegen című podcastjének az első adásában, a második adás elején pedig összefoglaltuk az akkor aktuális fejleményeket, többek között a New York Times vitatott riportját, amely évek óta az első olyan anyag volt, amelyben Elizabeth Holmes megszólalt.

Összedőlt a Tupper-vár, Elizabeth Holmes és a sajtburger - Mérlegen #1

Elindult a Mérlegen, a hvg.hu üzleti podcastja! Az első adásban Csatári Flóra Dóra és Dzindzisz Sztefan a McDonald's társadalomellenes támadását, a Tupperware-csődöt, Elizabeth Holmes csillagának leáldozását és a WizzAir teljesítményét veszik számba. Megérkezett a Mérlegen, a hvg.hu új, üzleti-vállalkozási-közéleti-kibeszélő podcastja, amelyben Csatári Flóra Dóra és Dzindzisz Sztefan összefoglalják az elmúlt hetek legfontosabb eseményeit a cégek világából.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!