szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A cégcsoport vezetője jövő nyáron már konkrétan Ukrajnában gyártana páncélozott harcjárműveket, de a részben itthon készülő Lynxeket már jóval korábban elkezdené szállítani Kijevnek.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Már zajlik az első tíz Lynx jármű gyártása Ukrajnával koprodukcióban Németországban, illetve Magyarországon – nyilatkozta a WirtschaftsWoche című lapnak Armin Papperger, a Rheinmetall csoport vezérigazgatója.

Az interjút a Népszava szúrta ki, szemléjükben azt írják, hogy Papperger számításai szerint legkésőbb jövő év elején megköti a Rheinmetall a szerződést Kijevvel a Fuchs kerekes páncélozott szállítóharcjármű és a Lynx lánctalpas gyalogsági harcjármű ukrajnai gyártásáról. Papperger azt szeretné, ha 6-7 hónappal később elkészülhetne az első Ukrajnában gyártott Fuchs, a Lynx pedig 2025 nyarán követhetné.

A vállalatvezető arról is beszélt, hogy az új harckocsik Ukrajnának szállítását már ennél is jóval korábban szeretnék elkezdeni – ez a már korábban említett első tíz, részben Magyarországon gyártott Lynxre vonatkozik. Ez a fentiek alapján azt kell, hogy jelentse: Papperger néhány hónapon belül már küldené a magyar–német–ukrán koprodukcióban készült harckocsikat Kijevnek.

A vezérigazgató azt is elmondta, hogy egy felfutási fázis után hamarosan abban a helyzetben lesznek, hogy e járművek jelentős részét teljes egészében Ukrajnában gyárthatják. A német kormány jelezte, hogy megadja a gyártáshoz szükséges kiviteli engedélyt. Az átfutási idő Papperger szerint azért ilyen rövid, mert a Rheinmetall már most Ukrajna legnagyobb hadiipari partnere: 2022-ben nagyjából 900 millió euró értékben kapott megrendeléseket, 2023-ban pedig ezek volumene körülbelül 2,5 milliárd euróra emelkedett.

Papperger szerint a páncélosokat szervizelni is Ukrajnában fogják Németországban kiképzett ukrán szakmunkások. Mint mondta, nem építenek új gyárakat Ukrajnában, hanem meglévőket fognak bérelni és átalakítani, olyanokat, amelyek „az elmúlt két háborús év tapasztalatai alapján elég jól védettek”.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!