szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Azzal együtt, hogy a játékpiac nagyot bukott, a Lego növelni tudta piaci részesedését, és tele van tőkével. Mint azt a cég vezetője a részvényeseknek és a sajtónak elmondta, új befektetéseket terveznek, egyúttal meglévő kapacitásaik, többek között magyarországi gyáruk fejlesztését.

A Lego tavaly 780 terméket tartott forgalomban, ennek a fele új termék volt. Ebben benne vannak olyan hagyományos termékcsoportok, mint a Harry Potter és a Star Wars is, mostantól az a fő feladat, hogy ezeket a termékeket minél környezetkímélőbb anyagból fejlesszék – mondta a vállalat befektetői háttérbeszélgetésén Niels B. Christiansen vezérigazgató.

A szakember kiemelte: „A külső piaci körülmények ellenére folytattuk a jövőbe való beruházást, és jó eredményeket értünk el a digitális, fenntarthatósági és kiskereskedelmi kezdeményezések terén, amelyek támogatják a hosszú távú növekedést. Hálásak vagyunk elkötelezett kollégáinknak.” Mindehhez az kellett Christiansen szerint, hogy a nehéz piaci körülmények ellenére a játékgyártó jobban áll, mint bármikor több mint kilencvenéves történelme során.

A cég a tavalyi évben 65,9 milliárd dán koronányi árbevételről számolt be, ez nagyjából napi árfolyamon 3500 milliárd forint, egyben éves összevetésben 2 százalékos növekedés. A teljes játékpiac 7 százalékkal esett vissza globálisan, a maga növekedését a Lego organikusan érte el. Az értékesítések 4 százalékkal emelkedtek, elsősorban az Egyesült Államok és a közép-európai térség kereslete nyomán, visszafogó tényező volt Kína, ahol tavaly még víruskorlátozások is hatottak a kereskedelmi forgalomra.

Ezzel az eredménnyel a cég magabiztosan tudja további fejlesztéseit finanszírozni. Christiansen elmondása szerint 1 milliárd dollár befektetés zajlik az USA-ban és Vietnámban, miközben a magyar vállalatot is fejleszti a cég.

A cégvezető arról is beszélt, hogy 2032-re minden legóalkatrész megújuló anyagból lesz a tervek szerint, ennek érdekében az elmúlt években 600 anyagot teszteltek. A feladat nehézségét mutatja, hogy néhány hónapja tett le például arról a cég, hogy PET-palackok újrahasznosításával gyártson kockákat.

Most 12 százaléknál tartanak, és nem nehéz belátni: komoly feladatról van szó, hiszen a legókockák leginkább műanyagból vannak. A cég ugyanakkor azzal is tisztában van, hogy egy-egy alkatrészt akár több generáción keresztül is használnak, a fejlesztéskor ezt is igyekeznek szem előtt tartani.

Ezzel együtt a Lego is digitalizálódik, a Fortnite videójáték kiadójával való együttműködést Christiansen külön kiemelte, ahogy azt is, hogy jelenleg 780 termékük van piacon, ennek fele új. A cég úgy látja, ezzel a választékkal minden árszinten megjelenik a piacon, így a teljes felhasználói spektrumot meg tudja szólítani.

A legóalkatrészek 96 százalékban újrahasznosulnak, de a fennmaradó 4 százalék is tétel. Az újrahasznosuló alkatrészeknek jelentős piacuk, sőt tőzsdéjük is van, erről itt írtunk korábban részletesen.

Így lett a Lego gyerekjátékból a világ egyik legstabilabban jövedelmező befektetése

A világ legnagyobb játékgyártójánál komoly célcsoportnak számítanak a felnőtt játékosok, amit mi sem mutat jobban, mint hogy egy élénk másodpiac, sőt, már Lego árutőzsde is létezik. Kókai Dávidot, a Lego-kockák kereskedelmére specializálódó WLWYB alapító-vezetőjét kérdeztük arról, mi is történhet a kockákkal az után, hogy a gyárban dobozba csomagolták őket.


Azt is hangsúlyozta a vezérigazgató, hogy aki új legót vesz, mostantól jó eséllyel papírzacskókban találja az alkatrészeket a cég környezetvédelmi vállalása értelmében, ami néhány évtizeden belül globálisan karbonsemleges működést feltételez. Mindezt úgy, hogy közben globálisan növeli üzlethálózatát, legyen szó saját vagy partnereken keresztül üzemeltetett egységekről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!