szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagyobb, strapabíróbb és a városképhez jobban illeszkedő szemétgyűjtőket tesznek a helyükre. A szemléletformáló programmal pedig azt akarják elérni, hogy a közterületi szelektív szemétgyűjtés tényleg szelektív legyen, mert most nem az.

Lecserélik Budapest mintegy 9 ezer zöld, műanyag kukáját, helyükre “új, nagyobb, a városképhez jobban illeszkedő, illetve a városi igénybevételt jobban bíró hulladékgyűjtő edények” kerülnek, közölte a Budapesti Közművek (BKM) hétfőn. Emellett új, korszerű gépek beszerzését és “új szemléletű köztisztasági programot” ígérnek.

A kukacsere programot fokozatosan hajtják végre, 2029-ig. A Közművek szerint a fővárosban összesen kb. 14 ezer közterületi hulladékgyűjtő van, ebből ők 11 300-at üzemeltetnek, a maradékot a kerületi önkormányzatok, illetve egyéb gazdálkodó szervezetek kezelik. A BKM kukáinak 80 százaléka a jól ismert zöld kuka, ezek az 50 literes edények a rendszerváltás idejéből származnak.

A BKM szerint a “zöld kukák a modern városképhez kevésbé illeszkednek, és már nem szolgálják a budapestiek, illetve a Budapestre látogatók folyamatosan változó közterület-használati szokásait, igényeit sem,” ezért cserélik le őket.

A BKM ítélete szerint már nem illeszkednek a budapesti városképbe
BKM/Facebook

A zöld műanyag kukák lecserélésére tervezett új, esztétikusabb és strapabíróbb hulladékgyűjtő edényekből 54 darab tesztjelleggel már üzemel a város kiemelt forgalmú helyszínein. A tesztelés alatt álló edények jobban ellenállnak a fagynak, hőnek, UV-sugárzásnak, szennyeződéseknek és a rongálásoknak. A kihelyezett edények átlagosan 30, de van, ahol 80 literrel is nagyobbak a korábban használt kukáknál. A Budapesti Közművek Köztisztasági Divíziójának munkatársai a tesztidőszak tapasztalatait elemzik, valamint egyeztetnek a városhasználók különböző csoportjait képviselő civil szervezetekkel, és ezek alapján döntenek a kihelyezendő új edények végleges formájáról, tették még hozzá.

A közlemény szerint “a programra a Budapesti Közművek létrehozásával megalapozott, a BKM működéséből fakadó hatékonyság-növelés, illetve az ebből következő megtakarítás biztosítja a fedezetet”.

A BKM jelzi, hogy felkészültek a közterületi szelektív hulladékgyűjtés esetleges bővítésére is, erre a célra “osztott rakfelületű elektromos hulladékszállító célgépeket” vásároltak, amelyek egyszerre több hulladékfajtát képesek elkülönítve szállítani. De ez még nem minden, azt is írják, hogy elemezték több mint 250 közterületi szelektív kuka tartalmát, és nem meglepő módon arra jutottak, hogy a közterületi szelektív gyűjtés hatékonysága elsősorban azzal növelhető, ha tudatosabbá nevelik az embereket, szóval a Városháza és a Budapesti Közművek átfogó lakossági szemléletformáló programot indít. Ennek része lesz a kerületekkel és például a közterületi szemetelés jelentős részében érintett vendéglátóhelyekkel való “új típusú együttműködés kialakítása”.

Végül néhány adat a fővárosi szemétgyűjtés szerelmeseinek:

  • Budapesten havonta átlagosan több mint 760 tonna szemetet gyűjtenek be a közterületi kukákból,
  • a további, úttisztításból származó hulladék mennyisége pedig havonta a 820 tonnát is meghaladja,
  • a közterületi hulladékgyűjtő edények összdarabszámát (14 ezer) illetően mind az 1000 lakosra (8,23 db), mind az 1 km²-re (26,6 db) vetített értéket tekintve a német nagyvárosi átlag fölött áll (Németországban ez a szám 7,2 db/1000 fő és 20,1 db/km²),
  • a BKM az utóbbi két évben 1000 db hulladékgyűjtő edényt helyezett ki városszerte olyan helyszínekre, ahol ezt a megélénkült gyalogosforgalom és közterület-használat, a fővárosi parkokban megnövekedett látogatószám, a Budapestre visszatérő turizmus, valamint az ismét egyre népszerűbb szabadtéri sport- és szabadidős tevékenységek, -rendezvények indokolták.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!