szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kedvezőtlen folyamatokra világít rá a friss céges fenntarthatósági index. A többség leginkább az energiahatékonyságra koncentrál, ugyanakkor a zöldenergiát kevesen preferálják. A papírfelhasználás csökkentésén lelkesen dolgoznak, de a vízfelhasználásra odafigyelők aránya csökkent.

Két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben a magyar vállalatok körében – állapítható meg a K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai alapján. Ezek pedig:

  • az energiafelhasználás csökkentése – a vállalkozások 86 százaléka számára prioritás
  • a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása – ezzel 40 foglalkozik kiemelten.

Az energiahatékonysági intézkedések váltak az egyik leggyorsabban növekvő prioritássá, ami nem csoda az ukrajnai háború miatt meredeken növekvő energiaárakat látva. Ennek a területnek az érdéke a fenntarthatósági index első adatfelvételekor, 2022. első félévében még csak 72 ponton állt.

A cégek

  • 81 százaléka vállalta vagy tervezte az informatikai eszközök és gépek energiatakarékosra cseréjét,
  • 54 százalékuk környezetbarátabbra cserélte vagy tervezte cserélni a gépjárműveit (ez az előző félében 47 százalék volt,
  • 54 százalékuk kezeli környezetbarát módon a veszélyes hulladékot.

Érdekes módon míg nagy részük tesz energiahatékonyságot célzó lépéseket,

a zöldenergia használata továbbra is marginális: a vállalatok mindössze 4 százaléka vásárolt vagy tervez ilyet vásárolni,

a teljes energiafogyasztáshoz viszonyított használati aránya pedig csak 1,8 százalék – bár ez az eddigi mérések legmagasabb értéke, írták a K&H közleményében.

Kevesen használnak megújuló energiát
AFP / ANP

Munkavállalók és papírfelhasználás

A munkavállalók fenntartható közlekedését bérletekkel és biciklitárolókkal támogatják: a cégek 40 százaléka már tett lépéseket annak érdekében, hogy a dolgozókat környezetbarát munkába járásra ösztönözze – fél évvel ezelőtt ez az arány még 30 százalék alatt volt.

A papírfelhasználás csökkentése fontos szempont maradt, nem véletlen, hiszen nem igényel komolyabb beruházást. A cégek 92 százaléka már tett lépéseket ezen a téren: digitális megoldásokra állnak át a papíralapú folyamatok helyett, és a szelektív papírgyűjtés, az újrahasznosított papír használata is terjed.

Mire nem figyelnek?

Bizonyos fenntarthatósági lépések háttérbe szorultak, aggasztóan, soha nem látott mélységbe zuhant

  • a vízfelhasználásukat csökkentő cégek aránya, ami 31,
  • a természeti erőforrások kíméletes felhasználását preferáló cégek aránya, ami 9
  • és a környezetvédelmi szervezeteket támogatók aránya, ami 7 százalékra esett vissza,
  • de ugyanígy csökkent az ingatlanok hőszigetelése is: jelenleg a cégek fele foglalkozik ezzel.
A papírfelhasználás csökkentésében sokan jeleskednek
AFP / ROBERT B. FISHMAN

Etikus viselkedés

A CSR-tevékenységek közül kiemelkedik az etikus üzleti viselkedés fontossága, amelyet a vállalatok 61 százaléka tart kiemelt témának.

Azokat a cégeket, amelyek rendelkeznek fenntarthatósági stratégiával, leginkább az alkalmazottakkal szembeni méltányos bánásmód foglalkoztatja (74%), de a felmérésben résztvevő összes vállalat számára is ez a második leggyakoribb téma (58%). A legnépszerűbb CSR-témák között van még a munka-magánélet egyensúlyának támogatása, az őszinte marketingkommunikáció és a sokszínű munkahelyek létrehozása is.

Összességében még elég magas – 29 százalékos – azon cégek aránya, amelyek egyik témával sem foglalkoznak. Ez a második legkedvezőtlenebb érték az előző félévi 33 százalék után, vagyis

tízből három vállalat egyáltalán nem érzi fontosnak a társadalmi felelősségvállalást.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!