szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kabinet január elsejétől szinte teljesen betiltaná a nem uniós tagállamokból érkező vendégmunkások itthoni foglalkoztatását.

A kormány ki akarja kényszeríteni a távol-keleti országokkal a visszatoloncolási egyezmények aláírását, ez áll annak a hátterében, hogy január 1-jétől szinte teljesen betiltaná a nem uniós tagállamokból érkező vendégmunkások magyarországi foglalkoztatását – írja a Telex.

A lap több hazai cégvezetővel beszélt a vendégmunkás-szigorításról, a megkérdezettek vélekedtek így. Úgy tudni, hogy a szigorítás csak a Grúziából érkező vendégmunkásokra nem vonatkozik, de itt sem az a helyzet, hogy a magyar kormány annyira szeretné a grúzokat, csak hát ők nem távol-keletiek, ezért a visszatoloncolási egyezmény szempontjából nem érdekesek – olvasható ki a megkérdezettek vélekedéseiből. Az ügy előzménye, hogy október közepén eltörölték a harmadik országbeli munkaerő közvetítésének a jogát mind a magyar, mind a külföldi cégeknek.

Ha sikerül kikényszeríteni az egyezmények aláírását, akkor, ha az állam valamilyen okból úgy dönt, hogy hiába van egy magáncégnek kétéves szerződése malájokkal, kirgizekkel vagy kazahokkal, legyen módja a tömeges hazaküldésükre. E logika alapján nem végleg tiltanák ki őket az országból: aki szerződik, az majd visszakerülhet az engedélyezett listára – írja a Telex.

A gyári munkások mellett például az ételfutárok között is nagyon sok a harmadik országból származó munkavállaló
Veres Viktor

A név nélkül nyilatkozó cégvezetők szerint az egész vendégmunkás-helyzet előnybe hozza a csalókat, mert annak, aki betartja a törvényeket, drágább a külföldi munkaerő. A külföldi annak olcsóbb, aki zsebbe fizet a túlóráért, ott nagyon komoly az árelőny. A nagyobb állami cégek vagy multik a megszólalók szerint nem tudnak egy Fülöp-szigeteki vagy maláj munkást heti 70 órában dolgoztatni, az már ki is lóg a legális túlórából, de ha nem, akkor is extra túlórapénzeket kell fizetni. A kisebb, vagy a külföldi (főleg a keleti) cégek bátrabban megoldják, hogy nettó fizetnek zsebbe.

A cégvezetők közül abban mindenki biztos volt, hogy valamiképpen majd felhígul a szabályozás, mert most nagy baj van az ország gazdasági növekedésével, és egy ilyen, az iparvállalatoknak, a feldolgozóipari, szállítmányozási, vagy akár a futárcégeknek valóban gondot okozó intézkedéssel a kormány olyan vágást hozhat a magyar GDP-ben, mely akár végzetes is lehet.

A szigorítás tervéről elsőként író 444.hu szerint ez az egész annak köszönhető, hogy fontos vidéki fideszes politikusok jelezték, nem tudnak a választóiknak magyarázatot adni arra, miért bukkant fel hirtelen sok vendégmunkás. Volt, aki a közbiztonság miatt aggódott, más azt az ígéretet kérte számon, hogy a bevándorlók nem veszik el a magyarok munkáját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!