szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Két projektet is támogattak, derült ki az agrárminiszter egy írásbeli kérdésre adott válaszából.

1,69 milliárd forintnyi támogatást kapott két – meg nem nevezett – projekt a magyar államtól arra, hogy rovarfehérje-gyártó kapacitást építsen ki. Erről Nagy István agrárminiszter számolt be egy írásbeli kérdésre adott válaszában. A kérdést a DK-s Vadai Ágnes tette fel, és így szólt: „Milyen anyagi eszközökkel támogatta eddig az Orbán-kormány a rovarfehérje-gyártást Magyarországon?”

A válaszban Nagy István utal rá, hogy a magyar lakosság túlnyomó többsége nem kér az étkezési célra szánt rovarokból. Ez egyébként tükröződik a kormány hozzáállásában is: rendeletben kötötték ki, hogy külön polcra kell tenni a rovarfehérjéből készült élelmiszereket a boltokban, és bár az agrárminiszter kóstolt már ilyet élelmiszert, úgy érzi, nem veszít semmit, ha kihagyja az életéből a kukacokat, pedig attól, hogy sokan undorodnak tőle, a rovar tökéletes étel.

A fenti támogatással sem az élelmezési, hanem

a takarmányozási célú rovarfehérje-gyártást segítik,

a miniszter szerint a Takarmány-előállító üzemek fejlesztésének támogatása című pályázati felhívásban támogatott 77 projekt közül kettő célja volt rovarfehérje-előállítás.

A válaszból nem derül ki, hogy mely projektek voltak ezek, de nem lennénk meglepve, ha az egyik az Üllőn létesített, hamarosan üzembe álló lárvagyár lenne, amelyben a fekete katonalégy lárváiból állítanak elő értékes takarmány-alapanyagot, és amelynek ünnepélyes átadásáról itt írtunk korábban:

150 millió légy egy csapásra – indul az első hazai lárvagyár, amelyről Áder János is szuperlatívuszokban beszél

Euró tízmillókból épült fel Magyarország első lárvafarmja, ahol légylárvák milliárdjainak segítségével állítanak elő prémium minőségű fehérjét szerves melléktermékekből. Ki fogja felvásárolni tonnaszám a lárvákat? Mitől fenntarthatóbb a rovarfehérje a hagyományosnál? Mit keres egy híresen rovarfób ország exállamfője a lárvagyár átadóján? Egyáltalán, hogyan hizlalják a takarmánylárvát? Ez a gyáravatás más volt, mint a többi.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!