szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Barabás testvéreket, akik több alkalommal is megpróbálták megakadályozni, hogy névvel felkerüljenek a Forbes gazdasági magazin leggazdagabb magyarokat felsoroló listájára. Az ítélet értelmében a cégcsoport olyan komoly befolyással bír, és az állami támogatások tekintetében is figyelemre méltó a szerepe, így jogos megismerni, kik a tulajdonosai, és mennyire gazdagok.

Több éve húzódó pereskedés után jogerősen is győzött a Forbes a Hell Energy Magyarország Kft. tulajdonosaival szemben. Az ítélet értelmében a lap nem sértette a magánéletet védő jogokat, amikor a nyilvános adatbázisokból származó információk alapján közreadta a Barabás család vagyonának becslését. Ez pedig az egész magyar sajtó jövője szempontjából fontos győzelem – közölte pénteken a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), amely a lap kiadóját képviselte a perben.

A Hell Energy Magyarország Kft.-t tulajdonló Barabás testvérek 2019-ben azért perelték be a Forbest, hogy ne szerepeljenek a lap milliárdoslistáján. Ez egészen tavaly márciusig így volt, nem írhatták le a nevüket, sőt a vagyonbecslést sem végezhették el a nyilvános adatok alapján, de akkor első fokon nyert a Forbes. A lap tavaly őszi listáján így megint szerepeltette a Barabás testvéreket, akik azonban megint vissza akarták hívatni a kérdéses számot, arra hivatkozva, hogy a döntés még nem jogerős. Ezt legközelebb már nem tehetik meg, miután a Fővárosi Ítélőtábla helybenhagyta az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék döntését.

Gyártósor a Hell Energy Magyarország Kft. szikszói üzemében
MTI / Marjai János

A TASZ szerint  

a bíróság megerősítette, hogy a Forbes gazdagok listáján szereplő információk a nyilvánosságra tartoznak, és azt is, hogy a gazdasági élet meghatározó szereplői közszereplőnek minősülnek, akkor is, ha nem közismert személyek. 

Mivel Barabásék vállalata, a Hell Energy Magyarország Kft., valamint a köré kiépített cégcsoport gazdasági befolyással bír, és szerepe az élelmiszeriparban, a munkaerőpiacon, valamint az állami támogatások tekintetében is figyelemre méltó, a Forbes jogosan írt a vagyonukról és a gazdasági életben betöltött szerepükről.

„Az egész magyar sajtó szabadsága szempontjából fontos, hogy a bíróság jogerősen is kimondta: a sajtószabadság, a közvélemény tájékoztatása fontosabb, mint a Barabás testvérek magánszférájának védelme” – idézték a közleményben Hüttl Tivadart, a TASZ ügyvédjét, aki Pető Márkkal együtt képviselte a lapkiadót az eljárásban.

A Barabás testvérek cégének értékét egyébként tavaly 142 milliárd forintra becsülték, amivel a 7. helyre kerültek a leggazdagabb hazai vállalkozások listáján.

Kijött a Forbes listája a legnagyobb magyar családi cégekről, Mészárosék magasan az élen

A Mészáros-csoport cégeinek becsült értéke 627 milliárd forint a Forbes szerint, őket közel 200 milliárddal lemaradva az MPF tulajdonosa, a Felcsuti család követi. Most először volt a tíz legnagyobb magyar családi cégcsoport becsült értéke 100 milliárd forint fölött.

A TASZ egy kisfilmet is forgatott az ügyről:

Így cenzúrázzák a sajtót a leggazdagabbak, ha hagyjuk nekik

A TASZ azért dolgozik, hogy ne lehessen cenzúrázni az újságírók munkáját, és ne lehessen elrejteni a gazdasági hatalmi rendszer kiépülését. Ehhez viszont te is kellesz. Állj mellénk és támogasd a munkánkat rendszeres adománnyal vagy ajánld fel nekünk az adód 1%-át, hogy továbbra is kiállhassunk a sajtó szabadságáért!

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!