szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ez azért meglepő, mert a cég termékeire már nem volt kereslet a nemzetközi piacon.

Lassan három éve annak, hogy megpecsételődőtt a Tungsram sorsa, a hitelezőkkel folytatott csődeljárási tárgyalás ugyanis sikertelen volt, és így eldőlt, felszámolás alá kerül a cég. A legendás izzógyártó gépsorát és kiegészítő berendezéseit nemrég bocsátották árverésre, és az mfor cikke szerint komoly licitháború folyt értük.

Butaság vagy mutyi? A felszámolás közben látszik, mennyire rossz döntés volt szakadékba lökni a Tungsramot

Ha valakik nem fúrták volna meg, lehetett volna működőképes reorganizációs program arra, hogy a Tungsram elkerülje a hitelezőknek, főként az államnak a legnagyobb buktát jelentő felszámolást.

A felszámoló március 7-re írta ki a nyilvános árverést és tíz napig lehetett ajánlatott tenni az elektronikus értékesítési rendszerben. Az elérhető licitnapló szerint mintegy 38 millió forintról indult az árverés, és ugyan az első ajánlatokat már március 7-én, megtették, de ezt követően március 17-ig nem nagyon történt semmi. Március 17-én reggel azonban két anonim licitáló folyamatosan egymásra ígért, ami a cikk szerint azért meglepő, mert a nagy múltú gyár elvileg azért húzta le a rólót, mert olyan lámpákat gyártott, amelyeket már nem lehetett eladni a nemzetközi piacon.

A licitálási szabályok szerint 200 ezer forinttal lehetett emelni a téteket, és több óra leforgása alatt a felek részéről 150, illetve 151 ajánlat érkezett. Az árverést végül valamivel 12 óra után zárták le, és a győztes végül 98 millió forintért lett a Tungsram lámpagyártó gépsorának és egyéb kiegészítő berendezéseinek a tulajdonosa.

A felszámoló már 2023. augusztusában is kiírt egy árverést, akkor 1,8 milliárd forintos Tungsram-csomag elemeire lehet licitálni. Ezek az elemek a következők voltak:

  • az egyik leánycégben lévő 67 százalékos üzletrész (1,18 milliárd forint),
  • a kisvárdai gyár (637 millió forint),
  • 301 darab ipari gép (46 millió forint).

Ekkor állítólag nem alakult ki hatalmas licitálási verseny, mindössze egyetlen 1,8 milliárd forintos ajánlat érkezett be, ezzel pedig az ismeretlen vásárló kényelmesen meg is nyerte az árverést.

Tízmilliárdokat veszíthetnek az adófizetők, de már látni, kik kereshetnek jól a bedőlt Tungsram romjain

Hiába tolt bele az állam gigászi összeget, sikeres modernizáció helyett tönkrement a patinás Tungsram izzógyár. Míg az adófizetők veszítenek, az „ügyesek” a vagyonelemekből szemezgetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!