szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Több bank már most visszavett a kedvezményeiből, mert a díjemelések tilalmán milliárdokat vesztenek.

A bankok nagy része nem vezeti be a korábban tervbe vett májusi díjemeléseit, ahol pedig már volt emelés, ott a különbözetet visszamenőleg jóváírják, miután engedtek a kormány zsarolásának. Ennek viszont ára lehet: már van olyan bank, amely a korábbi lakáshiteleinek díj- és kamatkedvezményeit nyirbálta meg – mutatta be Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Április végén az MBH Bank, az OTP, a Raiffeisen és a K&H egymást követve lépett be az önkéntes moratóriumba, míg az UniCredit Bank, az Erste és a MagNet határidő nélkül közölte korábban, hogy azonnal csatlakozik a bankok 2026. június 30-ig tartó önkéntes díjcsökkentéséhez. A korábbi díjak visszaállítása a legkésőbb, június 1-jétől a CIB Banknál történik meg, de a pénzintézet ott is közölte, hogy az átmeneti időben – április 1-től – felszámított magasabb díjak és a visszaállított díjak közötti különbséget visszatérítik ügyfeleik számára.

A szakértő szerint a pénzintézetek 8-10 milliárd forintos bevételről mondtak le, ennyivel nőtt volna a bevételük, ha a törvényben meghatározott jogukkal élve érvényesítették volna díjaikban a tavalyi 3,7 százalékos éves átlagos inflációs szintet. A gondot az jelenti, hogy a bankok a most kieső díjbevételt más sorokon behozhatják.

Az OTP Bank például a lakáshiteleknél április 14-ig érvényben lévő Díjnullázó akcióját már csak díjkedvezményes formában újította meg. A legnagyobb változást az jelenti, hogy míg a korábbi konstrukcióban az értékbecslési díjat nem kellett megfizetni, addig az új feltételek szerint a bank csak az értékbecslési díj 35 ezer forint feletti részét állja. A folyósítási díj korábban szintén általános elengedése már csak hitelkiváltás, az OTP 1× Lakáshitelek és a Zöld Lakáshitel esetén érvényes.

A CIB Bank májustól csökkentette a lakáshiteleihez adott kamatkedvezmény mértékét. A változás a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel (MFL) esetében 10 bázispont, a legkedvezőbb kamat így 6,69 százalékos. A CSOK Plusz mellé kiegészítő MFL hitelt felvevő ügyfelek – kamatkedvezmény duó kategóriában így a korábbi 5,75 százalék helyett 5,85 százalékot fizetnek majd. A 11-30 éves futamidejű CIB Végig Fix Lakáskölcsönök kamatkedvezményeit 0,2 százalékponttal csökkentette a bank.

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint más bankoknál is lehet finomhangolás, egyes kedvezmények csökkentésére példa, de tömeges, jelentős drágulás nem várható, hiszen a bankok továbbra is versenyeznek a lakáshitelt felvenni szándékozó ügyfelekért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!