Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
15-17 méterrel a föld alatt állt meg a tavaly elszivárgott olaj. Most a Mol föld alatti védőfalat épít, hogy ne terjedhessen tovább a szennyeződés.
Megkezdte a Mol a föld alatti védőfal építését Gárdonynál, ahol korábban olaj szivárgott a földbe – közölte a cég. A szakemberek 130 centiméter átmérőjű, körülbelül 27 méter mély furatokat készítenek, a furatban a fellazított talajt vízzel kevert cement, bentonit zaggyal töltik ki. Ez az anyag vízzáró réteget alkot, gátolva a szennyezés esetleges továbbterjedését.
A Pécs és Százhalombatta közötti vezeték Gárdony mellett tavaly ősszel hibásodott meg. Akkor a Mol 10 köbméter olaj elszivárgásáról számolt be, de januárra az Átlátszó kiderítette – és ezt a Mol is elismerte –, hogy nem 10, hanem 487 köbméter szennyezett olaj szivárgott el.
A vizsgálatok kimutatták, hogy a talajba jutott üzemanyag egy 15-17 méter mélyen fekvő agyagos rétegen terül szét, egy nagyjából 30-40 méter sugarú körben. Egyelőre nem terjedt tovább, de a réteg enyhe lejtése miatt nem zárható ki, hogy a szennyezés lassú, de folyamatos mozgásba kezdene a jövőben. Hogy ezt megakadályozzák, építik most az izolációs falat.
A Molnak a mostani művelet nagyjából 500 millió forintjába kerül, a teljes kármentesítés költsége „a milliárdos nagyságrendet is meghaladhatja”. A fal kiépítése körülbelül egy hónapig tart, az előkészítő munkálatokkal és a helyreállítással együtt pedig összesen mintegy két és fél hónapot vesz igénybe. A résfal kialakítását követően a Mol teljes körű helyreállítást és kártalanítást végez – ígérte a cég.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Tüntetett a szakszervezet, és a diákok, az ELTE szenátusa azonban nagy többséggel elfogadta, hogy a kinevezett rektor kezdeményezésre hozzájuk csatolják a HUN-REN humán kutatóközpontjait.