szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ópium - Egy elmebeteg nő naplója a mozikban. Buhera Mátrix, Mr. Bean nyaral. Egy punkhegedűs, valamint egy társadalmilag tudatos rappernő Budapesten. Szellemcsere, szingapúri-magyar táncprojekt, képregényfeszt edukatív felhangokkal. Mi kell még...? Programajánlatok a hvg.hu-tól!

Ne nézz a Napba!
Ópium - Egy elmebeteg nő naplója

  

Sokan a most zajlott Filmszemle tuti befutójának gondolták Szász János filmjét. Végül is "csak" a rendezői díjat kapta meg. zzel együtt egy kiválóan megcsinált műről van szó. Csáth Géza könyve (és élete) adná magát filmes megvalósításra; ám valószínűleg éppen ettől nehéz ezel az anyaggal bárm,it kezdeni. Őrült nehéz.

1913 Magyarország. Brenner József író-orvos története egy újkori Faust-történet. Brenner orvosként dolgozik a múlt század eleji elmegyógyintézetben. Már hónapok óta írói válságban szenved, egy sort sem képes papírra vetni. És közben a morfium rabjává válik. Egy nap új beteget bíznak rá, a huszonnyolc éves Gizellát. Az elmebeteg nő viszont csak ír és ír, ő saját naplója rabja, nem képes letenni a tollat. A fiatal nőn mind jobban elhatalmasodik a kényszerképzet, hogy egy idegen, gonosz erő költözött belé. Brenner féltékeny lesz a nőre, aki zseniálisan, megszállottan alkot. A kezdeti orvos-beteg viszony fokozatosan alakul át, orvos és beteg egymásba szeretnek, kapcsolatuk szexuális tébollyá hatalmasodik. Brenner az asszony testén keresztül akar kapcsolatba lépni a Gonosszal, és visszaszerezni képességét az írásra. Brenner doktor szövetséget akar kötni vele, hogy segítségével mindazt megvalósítsa, ami eddig neki nem sikerült. A Gonosz azonban testestül-lelkestül akarja magának Brennert. Ezért a szövetségért nagy árat kell fizetnie az orvosnak. Gizella cserébe, arra kéri Brennert, hogy vágja ki az agyát, szabadítsa meg a Gonosztól, hozza el számára a felejtést. Brennernek nincs választása. El kell pusztítania Gizellát: az egyetlen embert, akit igazán szeretett.

Magyar játékfilm, 108 perc, 2007; R.: Szász János



Kicsi, savanyú, de jó
Buhera mátrix

Milyen a Matrix, ha buherálva van?Kicsi, savanyú, de a miénk. És még vicces is. Az új vígjáték szakít az elmúlt évek haladó hazai hagyományaival, nincs benne honfoglalás, álgengszterek, indokolatlan szerelmespár és termékelhelyezés, valamint a kötelező látványos női szereplők is kimaradtak. Ki nem gondolt már arra, hogy milyen film is lenne, ha leperegne előtte a saját élete? A Buhera mátrix a főhős életének filmje. Benne vannak azok a pillanatok, amik egy családi fotóalbumban a legkínosabbak szoktak lenni, ovis farsang, úttörőavatás, ballagás, szalagavató, ehhez jön még pluszban egy vízóra-beszerelés és egy élő halott autóoktató.

Magyar vígjáték, 2007; R.: Márton István

Az ember, aki a Földre esett
Mr. Bean nyaral

Talán nincs nála szerencsétlenebb, talán nincs nála magányosabb. Kin nevetünk, amikor Mr. Beanen? Na jó, nem akarnánk itt filozofálni, minek is, amikor csak egy vígjátékról van szó. Csak? Ez a műfaj a legnehezebb. Főleg akkor, ha egy színész egy karaktert, egy mozgásban, arcjátékban is következetesen végiggondolt figurát játszik fél életán át. Mint Nichetti, mint Tati...azaz a legnagyobbak.

Miután elege lett a siralmas, nyirkos londoni időjárásból, Mr. Bean becsomagol a bőröndjébe, magához veszi kameráját, és útnak indul Cannes-ba egy kis tengerparti napfény reményében.
Ám nem ő lenne Mr. Bean, ha a vakáció simán menne. Összetévesztik egy gyermekrablóval és egy elismert filmrendezővel, és komoly magyarázkodásra lesz szüksége, miután a feje tetejére állítja fél Franciaországot, és egy román filmrendező fiacskájával és egy sztárjelölt színésznővel megspékelve érkezik nyaralásának helyszínére. Vajon lecsukják a csendőrök, vagy megnyeri az Arany Pálmát?

Mr. Bean's Holiday - angol vígjáték, 2007, R.: Steve Bendelack


Képregényfesztivál, Ghost Exchange (Oldaltörés)



Nem csak szóbuborék!
3. Képregényfesztivál

Szereti Ön a képregényt?
Scott McCloud: Understanding Comics
Egy igazi különlegesség is megjelenik a fesztiválra! Scott McCloud  hézagpótló munkája, az Understanding Comics most magyarul is napvilágot lát. A képregény felfedezése a magyar cím, bár ez kissé talán pontatlan, hiszen itt a képregény anatómiájába nyrünk bevezetést. Bravúros a narrációs technika, hiszen a képregény történetével, formakultúrájával és nyelvével egy képregény ismertet meg bennünket. Aki pedig kalauzol, maga a szerző. Mint képregényfigura. Ajánlott olvasmány!
Befejezett tény: a magyar comics-színtér - sok évnyi tetszhalott állapot után - virágzik. Él és élni akar. Lapok, kiadók, alkotók, és persze, akik nélkül az egész mit sem érne, olvasók, gyűjtők jelentik a színteret. És lassan - ne kiabáljuk  el - talán haza világsztárunk is lehet, ugyanis egy nagyontehetséges magyar rajzoló munkája a jövő év elején egy nagy francia kiadónál jön majd ki! Mi kell még? Hát mi más: örömünnep. Az is itt van.

© Scott McCloud
Harmadik alkalommal kerül megrendezésre Budapesten a Magyar Képregényfesztivál. Az egy napos fesztivál idén kiállitással egybekötött kultúrcsemege lesz. Rengeteg új kötetet a Képregényfesztiválra időzitettek a kiadók, igy a rajongóknak és gyűjtőknek lesz miből válogatniuk.  A hagyományos képregényvásár mellett a gyerekeknek diafilmekkel kedveskednek a szervezök, a nagyobb srácok kipróbálhatják a képregényrajzolást és megismerhetnek alkotókat illetve sokat tanulhatnak a manga képregényekröl is. Meglepetés sztárvendégek gazdagítják az eseményt, sztárvendégeknélkül ma már nem esemény egy esemény, ám ezúttal velük is a képregényekről esik majd szó a színpadon. Ezen kivül bemutatók, előadások, beszélgetések, játék- és rajzfilmvetítések, rajzverseny, képregényiskola, képregénykiállítás, dedikálások, műhelyfoglalkozások, koncertek és persze buli tarkítják a programot. 

Részletes program itt:
http://fesztival.kepregeny.info/
márc. 31. Gödör Klub. (Bp. V., Erzsébet tér)

Nagy szellemek, ha cserélődnek
Ghost Exchange


Vajon, ha a magyar folklór természetfeletti lényei és Szingapúrból a kínai mitológia „éhes szellemei” összegyűlnek egy természetfeletti „világkonferenciára”, találkozik-e akaratuk, ugyanazt a választ találják-e meg kérdéseikre? Vajon a globális átalakulást választják vagy a lokális identitás megtartása mellett döntenek?

A Ghost Exchange cím részben tehát a kínai mitológia „hungry ghost” („éhes szellem”) lényére utal, akit minden Holdújévkor - máig élő szokásként - adományokkal, ceremóniákkal, tűz-áldozattal kell kiengesztelni a jövő évi termés érdekében, másrészt a materiális lét szimbólumaként értelmezett pénzre, pénzváltásra utal.

A produkció a két távoli kultúra eltérő és azonos válaszait veti össze a globalizáció kihívásaira. A koreográfusok azt keresik, hogy a homogenizáló világkultúra közepette saját kultúrájuk hagyományai hogyan maradtak, maradhatnak életben?

A Ghost Exchange a budapesti TranzDanz és a szingapúri Arts Fission együttesek koprodukciójában készülő új kortárs tánc produkció.

A két koreográfus, Kovács Gerzson Péter és Angela Liong egymásra találása szinte predesztinált volt, hiszen mindketten azonos kérdéskör iránt érdeklődnek (a hagyomány és a modernitás egymásra hatása, a múltban gyökeredző, de a változásra érzékenyen reagáló, a változást vállaló kortárs kultúra, a művész társadalmi felelőssége), mindketten nyitottak más kultúrákra, vállalják az alkotással járó kísérletezést, az új gondolatokhoz új formát rendelő kutatást, a kulturális interakciót. Egyikük számára sem reprodukálandó múzeumi zárvány a hagyomány, hanem aktuális kortárs megnyilatkozásaik állandóan változó, személyes (és közösségi) bázisa.

A világpremier március 23-24-én lesz Szingapúrban az Esplanade színházban. Nálunk 30-án és 31-én látható a produkció.

TranzDanz/Arts Fission Singapore: Ghost Exchange (az identitás körei)
MU Színház (XI. Bp. Kőrösy J. u. 17.),
március 30-31.

Nigel Kennedy, Ursula Rucker, T-Bali (Oldaltörés)


Az ész a fontos, nem a haj
Nigel Kennedy


Egy punkhegedűs Pesten. Azaz egy formabontó arc, aki azonban nem pusztán l'art pour l'art formabontó. Közben nagyon tud zenélni. Állítólag Nigel Kennedy gyerekkorában, esténként a paplan alatt dzsesszt hallgatott a Menuhin Zeneiskola kollégiumában, ahová Yehudi Menuhin legelső ösztöndíjasaként került be. Kennedyt elsősorban Vivaldi extravagáns előadójaként (több mint 2 millió eladott Vivaldi CD-je Guinness-rekord), káprázatos technikájú virtuózként ismerjük, ám ő a dzsesszhez sem maradt hűtlen. "Blue note sessions" című 2006-os albuma és a lemez anyagához kapcsolódó koncertjei az év zenei szenzációja.
Nigel Kennedy - hegedű,
Adam Kowalewski - nagybőgő,
Tomasz Grzegorski - tenorszaxofon,
Paweł Dobrowolski - dob,
Piotr Wyleżoł - zongora

márc.31; MÜPA


Társadalmi tudat
Ursula Rucker


Hip-hop királynő; provokatív és társadalmilag tudatos, ahogy illik - és egyenesen Philadelphiából, hát honnan máshonnan?! Lemezei hipnotikus ritmusokkal átszőtt portrék az utcáról, mítikus köntösben. Páratlanul lágy, csábító hangja mögött meghökkentően kritikai éllel ütlegeli a társadalmat. Szellemiségét tükrözi, hogy legutóbbi, 2006-os Ma'at Mama albuma az egyiptomi egyetemes igazságról és az azt jelképező istennőről kapta címét.

Koncert körútján Tim Motzer (SYLK130, Jazzheads) kíséri gitáron és Gintas J dobon. A Budapesti állomás különlegessége, hogy megalakulásának 2. évfordulóját ünneplő Irie Maffia lesz a bemelegítő zenekar. A kezdőcsapat pedig: Ursula Rucker (spoken word) Tim Motzer (gitár) Gintas J (ütős); Irie Maffia (live) (Dermot (harsona), Jumurjack (billentyűk), Havas Miklós (basszus), Barabás Lőrinc (trombita) Szekér Ádám (gitár), Dési Tamás (dob), DJ Future (scratch), MC Kemon, MC Columbo, MC Busa,

Tilos DJ-k: Sanyi, Suhaid, Dermot, Vittorio Waxman

márc.31; Merlin

Vékony tus
Kifestőkönyv felnőtteknek; T-bali rajzai

Temesvári Balázst a zenei színtéren mozgók, illetve tájákozódók már ismerhetik, leginkább az I.O.N nevű formációból. Filmzenéket és színházi muzsikát is jegyez; de ír és rajzol is. A hvg.hu nemrégiben közölt vele hosszabb interjút eddigi munkáiról (A romantikus biodark találkozása Tottival; jan.23.), ezért is illesztettük most ide ezt az ajánlatot.

Kifestőkönyv felnőtteknek címmel nyílik most kiállítása  pszichedelikus grafikáiból a Mozdulatművészeti Stúdió galériájában március 31-én, szombaton, 19 órakor.

A kiállítást megnyitja: KARI GYÖRGYI színművésznõ, ezt követõen a MUMUS kisegyüttes zenél, azaz az ex-Gordiusi Csomó; Szemző Tibor zenekara, amelyben T-Bali rendszeres közreműködő.

márc.31; Mozdulatművészeti Stúdió - Mezítlábas Galéria
Bp. VII., Rottenbiller u. 31.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!