szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gustav Klimt egy akár 30 millió dollárnál, azaz 7,3 milliárd forintnál is többet érő festményének értékesítésével és az áron való osztozkodással végződhet a kép körüli tulajdonjogi vita, amely az alkotó ausztriai örököse és a portrén szereplő hölgy Amerikában élő leszármazottja között robbant ki.

Gertrud Loew egészalakos képét 1902-ben vitte vászonra a festő az apa, Anton Löw bécsi orvos megbízásából, és a festmény legalább az 1938-as Anschlussig Gertrud Loew tulajdonában is maradt. A következő évben azonban családjával elmenekült az országból, és az Egyesült Államokban telepedett le, a kép sorsa pedig ezután bizonytalan. 

A következő biztos pont, hogy a műtárgy 1942-re Gustav Ucickyhez, Klimt házasságon kívül született fiához került, aki a náci uralom idején filmrendezőként dolgozott. Az ő özvegye, Ursula Ucicky 2013 szeptemberében alapította meg a Klimt Alapítványt, amelynek tulajdonában van jelenleg a festmény. 

Időközben azonban Gertrud Loew Egyesült Államokban élő unokája, Andrea Felsőványi is jelezte tulajdonigényét a műre, arra hivatkozva, hogy nagyanyjától a náci megszállás alatt jogtalanul vették azt el. Andrea Felsőványi Gertrud Loew második, Felsőványi Elemérrel kötött házasságának leszármazottja. A képen látható Gertrud Loew is több forrásban férjezett nevén, Gertrud Felsőványi néven szerepel.

A felek szakértői testület felállításában egyeztek meg, amely a közelmúltban arra jutott, hogy a képet valóban fosztogatás útján vették el eredeti tulajdonosától, ezért vissza kell szolgáltatni. Andrea Felsőványi ügyvédje, Ernst Ploil ugyanakkor csütörtökön azt mondta a Reuters hírügynökségnek, hogy kiegyeznének a 30 millió dollárnál lényegesen többet érő festmény értékesítésével és a pénzen való osztozkodással. 

A Klimt Alapítvány a kép értékét 18 és 25 millió dollár közé becsüli a nagy aukciósházak adataira hivatkozva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!