szerző:
Tetszett a cikk?

A "csúnya szavak" miatt nincs igazán agyonjátszott rádiós slágerük, de a koncertjeikre érezhetően egyre többen járnak, egyre több korosztályból. Az Esti Kornél zenekar új kihívásokat keres, ezért különleges, akusztikus koncertet adnak április 8-án. Miért kellett szenvedniük egy koncertfelvétel szerkesztésén a Petőfi Rádióban, és kiket tartanak követendő példának a magyar zenekarok között? Az Esti Kornél két tagjával, Horváth Kristóf gitárossal, és Lázár Ágoston dobossal beszélgettünk.

hvg.hu: Volt már akusztikus fellépésetek az MR2 stúdiójában is, de miért pont most rukkoltok elő ezzel az önálló esttel az Átriumban?

Lázár Ágoston: Már több mint két éve létezik az Esti Kornél új felállása, és most jött el az ideje annak, hogy új kihívásokat állítsunk magunk elé.

Horváth Kristóf: Egy ilyen műsor összeállítása nagyon jó feladat nekünk is. Például, hogy hogyan lehet az amúgy elég sűrűre hangszerelt dalokat más közegbe átültetni, úgy, hogy azok karaktere is megmaradjon. Volt már akusztikus koncertünk az A38 tetőteraszon, a Művészetek Völgyében, és szerencsés pillanatban jött az MR2-s felkérés is. Így aztán adta magát, hogy végre olyan környezetbe vigyük el ezt a műsorunkat, ahova az illik. És erre az Átrium tökéletes helyszín.

L.Á.: Az sem mellékes, hogy elővettünk olyan dalokat is, amiket már négy-öt éve nem játszottunk. Ami persze nem azért van, mert nem szeretjük őket játszani, hanem mert egyszerűen nem illenek a normál koncertek ívébe. Ezek az úgynevezett kimegyünk egy sörért? - számok a zúzosabb koncerteken.

hvg.hu: Készültök valamilyen különlegességgel? Ha jól tudom vendégzenészek is érkeznek majd a színpadra.

L.Á.: Igen, Kirschner Péter az Európa Kiadó gitárosa, és Barta Gyöngyi a Képzelt Város csellósa is beszáll majd néhány számba. Kirschner Péterrel a Dodival (Lázár Domokos - a szerk.) közös másik zenekarunk, a Pegazusok Nem Léteznek miatt ismerkedtünk meg, nagyon sokat segített nekünk a stúdiózásban, és a közös munka során jó kapcsolat alakult ki közöttünk. Ő egy kultikus figurája a hazai rock ’n roll életnek, és eszméletlenül jó gitáros, nagyon megtisztelő lesz vele játszani egy színpadon. Csellót pedig mindenképpen szerettünk volna a hangzásvilágba, így jött a képbe Gyöngyi, aki a Képzelt Város kiváló csellínája. Velük tavaly volt egy elég jól sikerült közös esténk az A38-on, és valahogy egyértelmű volt, hogy ha csellóst akarunk, akkor Gyöngyit hívjuk.

hvg.hu: Eredetileg Valentin-napon lett volna a koncert, de két nappal előtte le kellett mondanotok, mi történt pontosan?

H.K.: Ágoston két nappal a koncert előtt légmellett kapott, egyből vitték a kórházba, bent tartották, majd jött az egy hónapos pihenési idő, úgyhogy több koncertet is elmaradt részünkről. Fura érzés, mikor két nappal egy ilyen fontos koncert előtt hirtelen le kell mondani, de nem is volt kérdés, hogy Ágoston egészsége a legelső kérdés, minden más háttérbe szorul ilyenkor.

Többen kérdezték, miért nem kértünk meg dobos ismerőst, hogy tanulja be a műsort, de ez elvi kérdés nálunk - vagy így együtt, vagy sehogy. Fel sem merült, hogy Ágoston nélkül kiálljunk a színpadra. Szerencsére azóta felépült, a műsort újra begyakoroltuk, sőt, időközben egy vadiúj dal is született, úgyhogy még egy premier is különlegesebbé teszi az estet.

A koncertnek amúgy semmi köze nem volt a Valentin-naphoz, egyszerűen ott volt üres dátum az Átrium programjában. De jó alkalom lett volna arra, hogy eljönnek a koncertre párok, és utána szépen szakítanak. (nevet)

hvg.hu: Hol tart jelenleg szerintetek az Esti Kornél? Kívülről úgy tűnik, valahol a feltörekvő és a már befutott zenekarok között álltok, de merre tovább?

H.K.: Én úgy érzem, folyamatosan fejlődünk, és azt például jó látni, hogy egyre többen vannak a koncertjeinken. Idén is kijövünk új dalokkal, talán ez az év lehet az, ami hozhat egy újabb áttörést.

hvg.hu: Akkor ezek szerint nincs határozott ütemterveket?

H.K.: Nem, nem helyeztünk ilyen nyomást magunkra.  A legelejétől tudatos volt ez a lépésről lépésre haladás a zenekar részéről. Nem vagyunk már underground zenekar, ugyanakkor a rádió sem játssza szét a dalainkat. Nem feszélyez minket, hogy miért nem haladunk gyorsabban. Egyetlen feladatunk van: jó dalokat írni, és jó koncerteket csinálni.

L.Á.: Ha a sikerre feszülnénk rá, akkor valószínűleg az sem fordulhatna elő, hogy a Petőfi Rádióban egy óráig kelljen a szerkesztővel szenvedni azon, hogy az úgymond "csúnya szavakat" kivagdossuk a számainkból, és ezáltal lemehessen az akusztikus műsor. A legismertebb dalunkat, a Boldogság, te kurvát sem adhatták le, pont emiatt.

hvg.hu: Milyen irányban bővül a rajongótábor?Az idősebbek vagy a fiatalabbak szaporodtak meg a koncertjeiteken?

L.Á.: A kezdeti időszakban inkább fiatal lányok jöttek, aminek persze felettébb örültünk, aztán azt vettük észre, hogy egyre több olyan fiú jelenik meg a koncerteken, akik nem csak a csajukat jöttek őrizni, hanem a zenénk miatt érkeztek. A korosztály is árnyalódott némileg, és ami számunkra picit fura volt először, egyre több negyvenes is feltűnik a közönség soraiban.

H.K.: Azért az igazsághoz hozzátartozik, hogy az Esti Kornélnak van egy elég sajátos szövegvilága, ami talán mondható, hogy közelebb áll a fiatalabbakhoz. Ez mondjuk nem meglepő, hiszen a dalaink is a saját élményeinkből táplálkoznak. Viszont az is igaz, hogy az idősebb, negyvenes korosztálynak a zenei megoldások, a hangszerelés tetszhet, valószínűleg ez foghatja meg őket.

Ez utóbbit jól jelzi, hogy amikor a Vad Fruttik előtt játszottunk, – akiknek azért van egy idősebb bázisuk is – rengeteg jó visszajelzést kaptunk, olyanoktól, akik először hallották az Esti Kornélt.

hvg.hu: Láttok egyébként most magatok előtt olyan magyar zenekart, amelynek a pályáját szívesen bejárnátok?

H.K.: Nehéz kérdés, mert az Esti Kornél története kicsit speciális. Miután a zenekar egy körben ismert lett, jött egy tagcsere, egy énekes-váltás, emiatt ha nem is a nulláról, de újra kellett építeni magunkat. Tehát nem az van, hogy együtt vagyunk hat-hét éve és már unjuk egymást, hanem inkább egy újabb erős lendületet vettünk a váltás után.

De válaszolva kérdésre, én azokat a magyar zenekarokat szeretem, amelyek képesek megújulni, és zeneileg mindig más irányba kacsintgatnak.

hvg.hu: Tudsz példát említeni?

H.K.: Például a Vad Fruttik, vagy a 30Y szerintem egészen máshol tart, mint ahonnan indultak. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy olyan utat szeretnénk bejárni, mint ők, de a bátorságuk imponáló. Másrészről meg az is kicsit faramuci a mi esetünkben, hogy míg a Kaukázusnak volt egy Szalai Évája, a 30Y-nak egy Bogozd kije, a mi legnagyobb slágereinket nem igazán játssza a rádió.

hvg.hu: Egy a Petőfi rádióban sűrűn leadott szám ennyire számít?

H.K.: Nem azt mondom, hogy ez kell feltétlen a sikerhez, de például egy fesztiválszervezőnek biztosan hamarabb eszébe jutunk, ha egy dalunk bekerül a köztudatba.

De ami igazán számít, az a koncert. Budapesten és vidéken is. Például nem úgy ülünk be az autóba egy több száz kilométeres út előtt, hogy jaj ne, már megint , hanem kifejezetten örülünk egy ilyen alkalomnak.

L.Á.: Minden egyes koncert motivál minket, Kiskunfélegyházán is ugyanúgy hólyagosra zúzom a kezem, mint egy pesti bulin, mert még ha esetenként kevesen is vannak egy vidéki helyszínen, azok, akiket érdekelt a zenekarunk, és kifizették a jegyet, megérdemlik, hogy ugyanazt az intenzitást és élményt kapják. Meg úgy egyáltalán – ez a legkirályabb dolog az életünkben, miért ne élveznénk minden alkalmat?

hvg.hu: El tudnátok képzelni magatokat valamilyen közéleti rendezvényen?

L.Á.: Pártrendezvényen semmiképp, de egy számunkra is fontos jó ügy, civil kezdeményezés vagy rendezvény mögé szívesen beállnánk szerintem. De azt nem tudom elképzelni, hogy a zenénken keresztül nyilvánvaló pártpolitikai üzeneteket fogalmazzunk meg. Nem szeretnénk egyik párt rendezvényén sem beállni a második sorba, mosolyogni és tapsikolni a szervilisek között. Nem hiszem, hogy ez feladatunk lenne Esti Kornélként. Természetesen minket is megihletnek és foglalkoztatnak a közéleti dolgok, és mi is ugyanabba a nem túl kellemes magyar légkörbe szippantunk bele nap mint nap, mint mindenki. Mi is érezzük azt, hogy nagyon sok minden nem úgy működik, ahogyan az paradicsomi lenne, és ezek a hatások közvetett módon lehet, hogy megjelennek a számainkban.

H.K.: Az egyéni vélemények minden zenekarban megvannak szerintem, de ezt nem szabad összekeverni a zenéléssel. A zenekaroktól, akiket ismerünk és szeretünk, elég távol áll a direkt politikai, közéleti véleménynyilvánítás a zenén keresztül.

Az Esti Korrnél Akusztik április 8-én lesz az Átrium Film-Színházban, további információkat itt talál az eseményről.

Kövesse a hvg.hu Élet+Stílus rovatát a Facebookon is!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!