szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Földművelésügyi Minisztérium egy programja évente megválasztja az év emlősét. Idén az ürge nyert.

A Földművelésügyi Minisztérium által fenntartott Vadonleső program idén második alkalommal választotta meg az év emlősét, ami 2015-ben a Spermophilus citellus, ismertebb nevén az ürge lett. A vadonlesők célja állatok és növények előfordulási adatainak gyűjtése, amivel megfigyelésüket is segítik. A program a minisztérium 1997 óta működő Nemzeti Biodiverzitás-monitorozó rendszerének része, amelyet azért indítottak, hogy "feltárják a hazai élővilág sokfélesége csökkenésének okait."

A fiatal sünfiak anyjuk után döcögve derítik fel a környéket, azonban amint felcseperednek, önálló életet kezdenek. – írták a vadonlesők 2014 győzteséről
Wikipedia

Az év emlőse program "minden évben más és más őshonos emlősállatunkra irányítja a figyelmet, elősegítve azok megismerését és hatékonyabb védelmét" – olvasható a Vadonleső honlapján. 2014-ben Magyarország egyetlen őshonos sünfaja, a keleti sün (Erinaceus roumanicus) nyerte el a címet, ezért indult a "Sünbarát kert" kezdeményezés is, ami a sünök lakott területen való "biztonságosabb megtelepedését" segítette. "A lelkes 'Vadonlesők', eddig már több mint 1700 megfigyelési adattal gazdagították Magyarország 'sün-térképét.' Sajnos a beküldött adatok több mint a fele elgázolt példányokról érkezett!" – figyelmeztették tavaly az autósokat is, hogy fokozottan figyeljenek a sünik tavaszi-nyári udvarlási időszakában. A keleti sün "kimondottan magányos állatnak nevezhető, a két nem képviselői csak párzáskor keresik egymás társaságát" – tényleg szívtelen dolog pont ebben az amúgy boldog időszakban elgázolni a sünöket.

Az ürgék általában csak délelőtt másznak elő, később visszabújnak hűvös járataikba.
MTI / Czeglédi Zsolt

2015 azonban már a közönséges ürge éve. Az ürge rövidfüvű területek lakója, nappal aktív, veszély esetén felegyenesedve jellegzetes füttyel figyelmezteti társait a közelgő bajra. "A hímek a párzást követően már nem foglalkoznak fajtársaikkal és területet sem védenek, ilyenkor már a táplálkozás köti le idejük nagy részét" – az ürge ennek a nem túl szép jellemvonásának ellenére is fokozottan védett állat, természetvédelmi értéke 250000 forint.

(A keleti sünök nem játszanak fontos szerepet a "keleti nyitásban", a közönséges ürgékről pedig csak véletlenül juthatnak eszünkbe a keményen dolgozó kisemberek. Az év emlőse program teljes mértékben mentes a politikától.)

Egy kapcsolódó epizód a Doktor Bubóból:

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!