szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már fut az utóbbi évek egyik legsikeresebb sorozata, a Trónok harca ötödik évada az HBO-n. A Lannisterek, Starkok, sárkányok és óriások mellett a csodás helyszínei is hozzájárulnak a sorozat különlegességéhez. A magyar rajongóknak néhány órás autóút is elég néhány ilyen bejárásához.

A trivago.hu szálláskereső oldal összeállította a sorozat legszebb, legkülönlegesebb filmes helyszíneit. A listán izlandi, marokkói, máltai és brit várak, templomok, barlangok, gleccserek szerepelnek. Íme:

Vatnajökull Nemzeti Park (Izland)

Azoknak, akik jól ismerik a sorozatot, nem nehéz kitalálni, milyen eseményeknek adott helyszínt Izland jeges vidéke: a Falon túli jelenetek nagy részét forgatták itt. A Vatnajökull, vagyis Vatna gleccser Európa legnagyobb összefüggő jégmezője. A Trónok harca jeleneteit a hozzá kapcsolódó Svínafellsjökull gleccseren vették fel, melynek havas sziklái felismerhetők a sorozatban.

Wikipedia / Gummao

Grjótagjá-barlang (Izland)

Az apró barlang a Mývatn-tó területén található és utazók százai keresik fel minden évben a meleg termálvíz miatt. Izland egyik legszebb természeti látnivalói között van, de a Trónok harcának köszönhetően még nagyobb hírnévre tett szert. Itt forgatták ugyanis a harmadik évad egyik legemlékezetesebb pillanatát: Jon Snow és Ygritte szerelmes jelenetét. A környéken nemcsak maga a barlang, hanem a Mývatn-tó is kedvelt turistacélpont, és ugyancsak helyszíne volt néhány sorozatbeli történésnek.

Wikipedia / Chmee2

Mdina (Málta)

Mdina városát nem véletlenül nevezik Csendes Városnak; alig 300 fős lakosságával a település nem kifejezetten a nyüzsgő élettel vonzza ide a turistákat. A tény, hogy az ezeréves, fallal körülvett város a sorozat első évadában Királyvár helyszínéül szolgált, egyértelműen fellendítette a turizmust. A városkapu jól látható, amikor a sorozat kedvelt hőse, Ned Stark megérkezik Királyvárba, emellett számos jelenetet forgattak a kanyargós sikátorokban is. Mdina azonban nemcsak a Trónok harca Westerosának a fővárosa volt, a valóságban is jó ideig szolgált Málta központjaként.

Wikipedia / R Muscat

Kalkara (Málta)

Málta egy másik apró településén, Kalkara városában a forgatás elsősorban a Ricasoli-erődben zajlott, mely a 17. században épült. Az építmény közvetlenül a parton fekszik, így az évszázadok alatt a tenger okozta erózió miatt már nem a régi pompájában tündököl, de a sorozatban a főváros királyi kastélyának, vagyis a Vörös Erődnek tökéletes helyszíneként szolgált. Legjellegzetesebb része a különleges, csavart oszlopok által közrefogott kapu, mely a képernyőn is jól látható.

Wikipedia / Myriam Thyes

Dubrovnik (Horvátország)

A kifejezetten egzotikus helyszíneken kívül Magyarországhoz közelebb is vettek fel jeleneteket, méghozzá Horvátországban. Dubrovnik az Adriai-tenger egyik legnépszerűbb városa, és mióta a második évadtól Királyváros helyszínéül szolgált, már Trónok harca városnéző túrára is be lehet fizetni. Az óvárosban, az erődben és környékén rengeteget forgattak, többek között Arya Stark és Joffrey Baratheon jeleneteit, de érdemes bejárni Dubrovnik parkjait is, amelyek sok vidéki esemény helyszínéül szolgáltak. A Minčeta erőd volt a Halhatatlanok Háza, ahonnan Daenerys csak sárkányai segítségével tudott kijutni, a Dubrovnikot körülvevő városfalak pedig ismerősek lehetnek a híres, Feketevíz-öbölbeli csatajelenetekből.

AFP / DPA / Hauke Schroeder

Šibenik (Horvátország)

Egy másik horvát város, a nyaralni vágyók körében népszerű Šibenik már a legújabb, ötödik évad forgatási helyszínei között szerepel. A sorozatban Braavos városát „játssza”. A történelmi óváros volt a felvételek központja és a település négy erődje is beleillett a stáb elképzeléseibe; ezek közül a Szent Mihály-erődöt biztosan viszontlátjuk majd a képernyőn.

Wikipeida / Macic7

Ballintoy (Észak-Írország)

A második évadban a Greyjoyok rideg, sziklákkal határolt kikötőjének Észak-Írországban találtak megfelelő forgatási helyszínt, méghozzá Ballintoy apró településén. Ez szolgál a sorozatban a Pyke szigetén található Úrikikötő színteréül.

AFP / Peter Muhly

Mourne-hegység (Észak-Írország)

Az Észak-Írországban található Mourne-hegység egy része, Sandy Brae keltette életre a sorozatban a nomád dothraki nép városát, Vaes Dothrak-ot. A néhol kietlen, mégis gyönyörű táj gránit kőzeteivel tökéletes helyszínéül szolgált a felvett jeleneteknek. A vidék ösvényein haladt végig a vad horda és érkezett meg a dothraki központba. A Mourne-hegység különleges vidéke másokra is inspiráló hatással volt, megihlette C.S. Lewis szerzőt is, aki a táj által inspirálva alkotta meg leghíresebb regénysorozata, a Narnia Krónikái világát.

AFP / The Art Archive / Jarrold Publishing

Aït Benhaddou (Marokkó)

A Marokkóban található, 1987 óta az UNESCO Világörökség-listáján szereplő erődítmény nemcsak a Trónok harca készítőit ihlette meg, ez a különleges hely már számos film jeleneteinek adott otthont. Itt forgatták az Arábiai Lawrence című alkotást, de a település feltűnik A múmia és a Gladiátor képkockái között is. A Trónok harca szereplői közül Daenerys Targaryen jeleneteit forgatták itt, az erődítményt egy időre Pentos, majd Yunkai városává alakították át. Az erődített falu, más néven kszár a XII-XVI. század között épült. Bár néhányan még laknak itt, de a település nagy valószínűséggel rövid időn belül múzeummá válik.

Wikipedia / Donar Reiskoffer

Szavíra (Marokkó)

Marokkó egy másik részén, Szavíra (Essaouira) ősi településén is forgattak néhány jelenetet; ez a hely keltette életre a rabszolgatartó várost, Astaport. Szavíra az Atlanti-óceán partján fekszik, mind élőben, mind a filmvásznon legjellegzetesebbek erődített falai. Ám Astaporral ellentétben a marokkói város békés atmoszférájáról, kellemes hangulatáról híres. Az 1960-as években a hippik törzshelyének számított, olyan rocksztárok választották úti célul, mint Cat Stevens, vagy Jimi Hendrix.

Wikipedia / Kayaky
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!