szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egészen bizarr véletlen.

A világ legnagyobb, elsüllyeszthetetlennek gondolt óceánjárója útnak indul, de jéghegynek ütközik, és elsüllyed – ez a sztorija Morgan Robertson amerikai író novellájának, amely 14 évvel a Titanic katasztrófája előtt jelent meg – vette észre május elején a Telex a Greenwichi Hajózási Múzeumban is megtalálható kötet történetét.

A történetben van még egy nagy csavar, ott ugyanis a süllyedő hajót Titannak hívták. A novella eredeti címe Hiábavalóság (Futility) volt, de a Titanic katasztrófája után a szerzője kicsit átírta és Titan végzete címmel látta el.

A történet duplacsavarja most különösen bizarr, ugyanis a vasárnap eltűnt, a Titanic roncsai felé ereszkedő kutató tengeralattjárónak a neve Titan.

Így írtak annak idején a magyar lapok a Titanic-katasztrófáról:

 

„Emberek százainak halálordítása hallatszott" - Hogyan írt a korabeli magyar sajtó a Titanic tragédiájáról?

110 éve, 1912. április 15-én süllyedt el első útján a világ akkori legnagyobb hajója, a Titanic. A tragédia, amelyben több mint 1500 ember vesztette életét, máig sokakat foglalkoztat, ahogy 1912-ben lázban tartotta a magyar sajtót is. Kezdetben volt cikk, mely csodálatos megmenekülésről számolt be, később egyes írások teljesen irreális képet festettek az utolsó órákról, más beszámolók pedig szívbemarkoló részletességgel mesélték el a történteket.

Íme, a Robertson-kötet eredeti kiadása:

Royal Museums Greenwich
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!