Tetszett a cikk?

Magyarországon járt a Vatikán külügyminisztere, Paul Richard Gallagher, aki a magyar püspöki konferencia lapjában, a Magyar Kurírban egyebek mellett a pápai állam orosz-ukrán háborúval kapcsolatos álláspontjáról is beszélt.

A napokban Budapesten járt Paul Richard Gallagher érsek, a Szentszék államokkal és nemzetközi szervezetekkel fenntartott kapcsolataiért felelős titkára, amelynek végén exkluzív interjút adott a Magyar Kurírnak. A “vatikáni külügyminiszterként” is emlegetett főpap aggasztó jelnek látja a mai konfliktusokkal terhelt világban a párbeszéd hiányát. Ugyanakkor azt is hozzátette, ha nincs kompromisszumkészség, ha valaki semennyit sem hajlandó változtatni az álláspontján, akkor mi értelme van a párbeszédnek?” Szerinte azzal, hogy sokan lemondanak a párbeszédről, azt fejezik ki, hogy nincs remény, illetve hogy a másik ember, a másik fél nem méltó rá, hogy szóba álljanak vele – fogalmazott Gallagher, hozzátéve: megfigyelhető egy sajnálatos törekvés:

 a szemben álló felek démonizálják a másikat.

Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban kifejtette: igazságos békére van szükség, ami azt jelenti, hogy tiszteletben kell tartani az ukrán nép jogait. „A Szentszék mindig is Ukrajna szuverenitását és területi integritását támogatta, és az ideális béke tiszteletben tartaná ezt. Ez a mi álláspontunk” – szögezte le a korábban a bucsai vérengzés helyszínét is megjárt vatikáni diplomata.

Arra is figyelmeztetett, hogy nem csak az ukránok tehetnek engedményeket, és – megismételve, amit Vatikán régóta hangoztat – kijelentette:

„Ha valaki tényleg komolyan békét akar, az nyilvánvalóan abbahagyja a bombázást, leállítja az infrastruktúra támadását”.

Szerinte sajnos fennáll a veszélye, hogy nem a béke a valódi cél, hanem a győzelem.

“A katonai opció kísértése, hogy azt gondoljuk, a katonai út vezet el a békéhez, de ez ritkán válik be. Láttuk, mi történt a világháború után, amikor a nagyhatalmak felosztottak sok európai országot, és tekintélyelvű, elnyomó rendszerek jöttek létre, például itt, Magyarországon is, amelyek nem igazán voltak tekintettel a helyi lakosságra, a hagyományaikra. Úgyhogy mindig jó beszélni, tárgyalni, nem szabad föladni. Ahogy a pápák is sokszor mondják: mindent elveszthetsz a háborúval és mindent megnyerhetsz a békével.”

Az érsek beszélt arról is, hogy Ferenc pápát egy kis csapat segíti a külügyekben. Ebben Parolin bíboros, a Vatikáni kormányfője is aktív részt vesz. „Sok időt töltünk azzal, hogy tanulmányozunk különböző kérdéseket, megpróbáljuk megérteni, mi történik a politika világában, különösen a geopolitikai kérdésekben, és segítünk a pápának reagálni, megszólalások, beszédek előkészítésével és hasonlókkal”. Ahogy megfogalmazta:

A munkánk legnagyobb felelősséggel járó része az, hogy mintegy szavakat kínálunk a pápának.

Ferenc pápa szerinte már a gyógyulás útjára lépett, fontos az orvosi előírások kompromisszumok nélküli betartása, hisz a mégiscsak 88 esztendős. “Viszont nagyon erős. A piemonti és az argentin elegye, elég kemény fából faragták” – zárta az interjút Richard Gallagher érsek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!