A médiahatóság öt évvel meghosszabbította az RTL Klub és a TV2 koncesszióját, valamint nyilvántartásba vette a Magyar Televízió közéleti csatornáját - erősítette meg az MTI értesülését több testületi tag szerdán. Közlésük szerint négy igen vokssal, a Fidesz által az öttagú testületbe delegált - az eljárást, szemben Kovács György elnökkel, szabálytalannak tartó - Szalai Annamária ellenszavazata mellett
határoztak a két kérdésben.
A két országos kereskedelmi csatorna műsorszolgáltatási jogosultsága 2007-ben jár le, ehhez képest kaptak még újabb öt évre sugárzási lehetőséget. A Magyar Televízió Rt. menedzsmentje a nyáron nyújtotta be elsőként indítani kívánt tematikus csatornájának nyilvántartásba vételi kérelmét.
Az MSZP által a testületbe delegált Ladvánszky György elmondta, az ő javaslatára csomagban - számos, szintén 2007-ben lejáró helyi és körzeti rádiós, televíziós szerződéssel együtt - tárgyalva, változatlan feltételek mellett hosszabbította meg a két országos kereskedelmi tévéadó koncesszióját a médiahatóság. Ez az MTI információja szerint évente mintegy másfél-másfél milliárd forintos koncessziós díjat, valamint harminc százalék körüli közszolgálati tartalomarány vállalását jelenti egyebek mellett. Erre az eljárásra - mint mondta - azért volt szükség, mert a döntés későbbre csúszása esetén több kis médium frekvenciájára nem is tudtak volna időben pályázatot kiírni.
"Ez puccs volt" - minősítette a történteket Szalai Annamária, emlékeztetve arra, hogy korábban felhívta már a figyelmet: tisztázatlanok voltak a folyamat egyes eljárásjogi kérdései, jobban meg kellett volna vizsgálni a két médium társadalmi hatását, miközben még nem készült el számos, a testület által a témában megrendelt tanulmány. "Emögött nem szakmai akarat volt, hanem kifejezetten politikai összefogást és együttműködést sejttet" az eljárás - tette hozzá, jelezve, hogy mindezek miatt még szerdán kezdeményezni fogja a döntés visszavonását és a hosszabbítások újratárgyalását.
"Teljesen jogszerűnek és érvényesnek", "kifejezetten szakmainak" nevezte a döntéseket Kovács György, az ORTT elnöke, hozzátéve: eljárásjogi kérdésekben vannak ellenvélemények. "Attól tartottam, hogy ha húzzuk az időt, egyre inkább politikai döntés fog születni: ez a lépés ezt elkerülte" - tette hozzá a médiahatóság vezetője annak kapcsán, miért tárgyaltak csomagban negyven előterjesztést.
A médiahatóság február közepén meghozott határozata szerint az ORTT Irodájának szeptember 16-ig kellett a testület elé terjesztenie a javaslatot a hosszabbítási kérelem elbírálására. Noha tavaly március óta fél tucatnál több tematikus adó létrehozásának tervét jelentette be a két magyarországi közszolgálati televízió vezetése, eddig csak a Magyar Televízió közéleti csatornájának nyilvántartásba vételi kérelme érkezett meg a médiahatósághoz.
Rudi Zoltán tavaly márciusi elnökké választásakor beszélt arról, hogy a nemzeti főadó mellett tematikus közéleti, nosztalgia-, kulturális és sportcsatornák megteremtését tervezi az MTV; az elsőként jelentkező hírcsatorna startját megválasztása után 2005-re ígérte, később idén márciusra tervezték annak debütálását, majd szeptemberre csúszott ez az időpont. Nemrégiben azt tudatta az MTV szóvivője, hogy a tervek szerint jövő szeptemberben megkezdené próbaadását a visegrádi négyek közép-európai kulturális televíziója; a projektben a magyar, a cseh, a szlovák és a lengyel közszolgálati televízió venne részt.
Cselényi László, a Duna Televízió elnöke április végén, megválasztása után két hónappal jelentette be, hogy két újabb csatornát kívánnak indítani; akkori közlése szerint az Autonómia nevű adó a kisebbségek témakörét állítja majd figyelme középpontjába, míg az Unió elnevezésű elsősorban ifjúsági, oktató csatorna kíván lenni.