Az európai műsorok aránya több mint 60 százalék
Az európai televíziós műsorszórók a műsoridejük több mint hatvan százalékát európai művekkel, és több mint 30 százalékát független európai producerek munkáival töltik ki - állítja az Európai Bizottság az európai alkotások népszerűsítéséről szóló, most közzétett értékelő jelentésében.
A számok tanúsága szerint az új tagállamok műsorszórói ugyanannyi európai tartalmat sugároznak, mint az EU-15-beliek, ami az európai műsortartalom közkedveltségét, bizonyos országokban pedig a határok nélküli televíziózásról szóló uniós irányelvnek megfelelően hozott népszerűsítő intézkedések hatékonyságát bizonyítja.
A Bizottság budapesti képviseletének tájékoztatása szerint Viviane Reding, az információs társadalomért és a médiáért felelős biztos különösen örvendetesnek nevezte, hogy az új tagállamok műsorszórói ugyanannyi sugárzási időt biztosítanak az európai alkotásoknak, mint az EU-15, sőt némileg többet a független producerek által készített műveknek.
„Ez az európai audiovizuális tartalom jó minőségének, valamint a gazdag európai kulturális sokszínűségéből merítő audiovizuális ipar életképességének bizonyítéka. Szilárd meggyőződésem, hogy az olyan új médiaszolgáltatások, mint a mobil-tv és az igény szerinti videoszolgáltatások, tovább ösztönzik és javítják a gazdag európai tartalomkínálat piacát” - fogalmazott Viviane Reding.
A határok nélküli televíziózásról szóló irányelv az európai alkotások sugárzását szorgalmazza, beleértve a műsorszóróktól független producerek által készített műveket. Az európai alkotásoknak szánt EU-szintű átlagos műsorszórási idő 2003-ban 65,18 százalék, 2004-ben pedig 63,32 százalék volt. Az átlagos közvetítési idők 2003-ban 52,75 százalék (Írország) és 86,20 százalék (Dánia) között, 2004-ben pedig 49,12 százalék (Cseh Köztársaság) és 86,33 százalék (Dánia) között mozogtak.
Az összes tagállam minden európai csatornáját egybevetve a független producerek munkáinak átlagos aránya a 2003-as 31,39 százalékról 2004-ben 31,50 százalékra emelkedett. Ez jóval több a határok nélküli televíziózásról szóló irányelvben meghatározott 10 százalékkos szintnél. Az átlagos arány az érintett tagállamok adatai szerint 2003-ban 15,81 százalék (Dánia) és 44,95 százalék (Ausztria) között, 2004-ben pedig 16,24 százalék (Szlovénia) és 46,38 százalék (Ausztria) között ingadozott.
A tagállamok által megküldött jelentések alapján az Európai Bizottság kétévente jelentést készít jelentést arról, hogy a tagállamok miként tesznek eleget a brüsszeli ajánlásnak. A most közzétett értékelés első alkalommal terjed ki 25 országra.