szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2010. évi országgyűlési választások közeledtével talán nagyobb érdeklődés övezi azt a kérdést, hogy a parlamentarizmusnak milyen előzményei voltak Magyarországon - olvasható a Történelem mindenkinek blogon.

Az első népképviseleti országgyűlési választások 1848-ban voltak, de a parlamenti élet csak 1867-et követően alakulhatott ki. 1848 előtt az országgyűlések a magyar rendi alkotmánynak megfelelően működtek, azaz az alsóházba a megyék követeket küldtek, míg a felsőházban az arisztokraták személyesen jelentek meg. A törvények az alsótábla és a felsőtábla közötti üzenetváltásokban formálódtak, és mikor mindkét tábla egyetértett a törvénytervezettel, felterjesztették az uralkodó elé, aki vagy szentesítette, vagy újratárgyalásra visszaküldte az alsótáblának. Az 1848. évi áprilisi törvények azonban alapvetően új helyzetet teremtettek nemcsak Magyarország és Ausztria viszonyában, hanem a magyar országgyűlés működésében is. A választásra jogosultak köre jelentősen bűvült.

Képviselővé mindazok megválaszthatóak voltak, akik rendelkeztek választójoggal és betöltötték a 24. életévüket. Az országgyűlésben 377 képviselő kapott mandátumot. A választások az egyéni választókerületi képviselői mandátumon alapultak, azaz nem volt a maihoz hasonló listás rendszer - írja a blog szerzője. Választási rendszerünk további történetéről részletesen olvashat a Történelem mindenkinek blog legfrissebb bejegyzésében.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó 1950: „Rákosi elvtárs öt éve ismét közöttünk"

A Szabad Nép 1950 elején több évfordulót is ünnepelt. A kommunista pártlap megemlékezett például arról, hogy Rákosi elvtárs kereken öt évvel azelőtt tért haza Moszkvából. Műelemzés is megjelent ekkoriban a Szabad Népben: munkások és parasztok verseit ismertette a pártlap - azokat a verseket, amelyeket szerzőik a Pártról, a Párthoz írtak.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó 1990: az első szabad választás

Negyvenhárom évvel az utolsó szabad - bár egy kicsit kékcédulás - választás, az 1947-es szavazás után, a rendszerváltáskor 1990-ben választhattak ismét több párt közül a magyar polgárok. A választás eredménye közismert: az első forduló, amely napra pontosan húsz éve zajlott, az MDF minimális fölényét hozta, ami a második fordulóra elsöprő győzelemmé változott.

hvg.hu Tech

Mementó 1920: Apponyi végzetes "trianoni" beszéde

Magyarország megpecsételte a sorsát a sok nyelven beszélő, de a magyaron kívül egyet sem "értő" Apponyi gróf Párizsba küldésével. A "bő szóköpés" mesterét - ahogy a grófot Ady jellemezte - magyarosítási törekvései miatt olyan világhírű írók támadták már 1907-ben, mint Lev Tolsztoj és a Nobel-díjas Björnsterne Björnson. Apponyi 1920-ban sem okozott csalódást ellenfeleinek: kilencven évvel ezelőtt a szomszédos államok "alacsonyabbrendű fajairól" szónokolt a párizsi békekonferencia vezetőinek.

Szegő Iván Miklós Tech

Mementó 1950: megszüntetik a „magyar Benes-dekrétumokat”

A törvénytelenségek sorozatát elkövető Rákosi-rendszerben született egy pozitív döntés is: 60 évvel ezelőtt szüntették meg a "magyar Benes-dekrétumoknak" nevezhető rendeletek alkalmazását. E jogszabályok a második világháború után – a nagyhatalmak döntését végrehajtva – a hazai németség kitelepítéséről és jogfosztásáról szóltak.

Videón, ahogyan pillanatok alatt elönt a víz egy angliai falut

Videón, ahogyan pillanatok alatt elönt a víz egy angliai falut

Mit tegyünk, hogy ne legyen rémálom az utazás? - Kasszakulcs #36

Mit tegyünk, hogy ne legyen rémálom az utazás? - Kasszakulcs #36

Óriási a bizonytalanság a magyar cégek körében, de egyben biztosak: még mindig árat akarnak emelni

Óriási a bizonytalanság a magyar cégek körében, de egyben biztosak: még mindig árat akarnak emelni

Azt hallotta, hogy megszűnik a kötelező munkaköri alkalmassági vizsgálat? Akkor félrevezették

Azt hallotta, hogy megszűnik a kötelező munkaköri alkalmassági vizsgálat? Akkor félrevezették