szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A napjainkban is divatos böjtölés nem fogyaszt, viszont károsítja a szervezetet – állítják a józanul mérlegelő táplálkozási szakemberek.

A tudatosan, nem külső hatásra, hanem saját elhatározásból elmulasztott táplálékfelvétel hatására a legkülönfélébb biokémiai változások következnek be a szervezetben – állítják a szakértők, és nyomatékosan felhívják a figyelmet arra, hogy ha egyáltalán, akkor kizárólag orvosi konzultáció után és ellenőrzés mellett célszerű koplalásba fogni.

Van aki betegséget kíván megelőzni böjtöléssel, van aki vallási előírást követ, vagy "tisztább" tudatállapotot akar elérni ezáltal. Közkeletű tévhit, hogy a koplalás révén "méregteleníteni" lehet a szervezetet. Ha valaki egészséges, normálisan működik a veséje és az emésztése, akkor szervezetéből folyamatosan távoznak a méreganyagok. A vese a vérből kiszűri a nemkívánatos elemeket, de a toxikus anyagok eltávolítása emellett a bélrendszeren, a májon, a tüdőn és a bőrön keresztül is zajlik.

Ugyanakkor tény, hogy egy-egy léböjtnap vagy gyümölcsnap segíthet az emésztési problémák rendezésében, a testsúly karbantartásában. A böjt utáni napokban ugyanis könnyebb az energiaszegény étrend kialakítása és fogyasztása, mivel tompul az éhségérzet. Ugyanakkor a böjt nem alkalmazható fogyókúraként és nem is tekinthető annak, sőt, nem tévesztendő össze semmilyen divatos diéta-módszerrel sem – figyelmeztetnek a dietetikusok.

Az ideális testtömeg elérésének helyes módja a megfelelően összeállított étrend és a sok mozgás, és továbbra is igaz, hogy hosszútávon egyedül ez a kombináció hozhat eredményt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Új fogyókúra-őrület

Ausztráliából indult világhódító útjára az újabb fogyókúra-bestseller, amelynek szerzőit máris meggyanúsították, hogy összejátszanak egyes élelmiszergyártókkal.