szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csalódnia kell annak, ki depresszióját gyógyszerek helyett csokoládéval szeretné kúrálni, ugyanis legalább egy teherautónyi édesség szükséges egyetlen pirula hatásának kiváltásához - állítják ausztrál kutatók.

Az ausztrál Black Dog Institute kutatói a Prince of Wales kórház orvosaival karöltve nagyarányú vizsgálat keretében vették alapos elemzés alá a csokoládénak a kedélyállapotra gyakorolt hatását. Vizsgálódásaik eredményeként a kutatók a csokoládéevőket két csoportra osztották. Az elsőbe azok kerültek, akik az édességet pusztán az élvezet kedvéért majszolgatják, míg a másodikba az érzelmi nassolókat osztották, akik bánatukat, depressziójukat csokoládéba igyekeznek fojtani.

© sxc.hu
A kutatást irányító Gordon Parker professzor szerint a pusztán az evés élvezetéért evők esetében a csokoládé a dopamin kiválasztásért felelős agyi struktúrákat stimulálja, s ezáltal kellemes érzést vált. Akik a csokoládét búbánat, vagy depresszió esetén tömik magukba, annak a veszélynek vannak kitéve, hogy a csokoládé csak ideiglenes javulást eredményez, amelynek elmúltával az illető sokkal mélyebb depresszióba eshet, mint korábban. A professzor szerint semmi sem bizonyítja, hogy a csokoládéfüggőség a "boldogsághormonnak" nevezett szerotonin hiányára vezethető vissza. Gordon Parker szerint kutatásaik során csupán az nyert bizonyítást, hogy a csokoládé ugyanazokra az agyi struktúrákra hat, mint a szerotonin, azonban legalább egy teherautónyi édességet kell megenni ahhoz, hogy a depressziós egyetlen pirula hatását kiváltsa.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

A férfiaknál többet isznak a brit nők

Egy nagyszabású felmérés keretében 2004-2005-ben egy tucatnyi európai országban vizsgálták az alkoholizálás nemzeti sajátosságait - olvasható a MedNovosztyi orosz hírportálon. Kiderült a brit nők többet isznak, mint a szigetország férfijai.

hvg.hu Plázs

15 tipp, hogy jól aludjon el

Minden nem alvó további alvók éjjeli nyugalmának megzavarója. Ne feledjük, nappali cselekedeteink szorosan összefüggnek azzal, milyen az éjszakánk. A következőkben 15 praktikát olvashat, melyek segítik az alvásban és a reggeli friss ébredésben.

hvg.hu Plázs

Stressz – a kor kórja

„Küzdj vagy fuss” – a XXI. század népbetegségeként aposztrofált stresszre adható lehetséges válaszok ezek. Számtalan betegség kialakulása miatt okolják az állandó készenlétet igénylő, és sokszor megoldhatatlannak tűnő mindennapi problémák okozta stresszt. A pszichológus a személyiségben keresi a válaszokat, a belgyógyász a szégyenérzetet is okolja, a kardiológus pedig a beteg felelősségéről beszél.

hvg.hu Plázs

Már nem vagyunk az öngyilkosok országa

1995-ig Magyarország vezetett az öngyilkosság gyakoriságát tekintve a világon. A XIX. század második felében százezer magyarra 5 öngyilkos jutott, a századfordulón már 20, az első világháború után 28. A mélypontot 1973-ban érte el a magyar társadalom, amikor minden százezer emberből 45 lett öngyilkos. Összehasonlításképp, ez az adat a szomszédos Ausztriában 26, az USA-ban 11, Görögországban pedig 4 volt akkor.

MTI Plázs

A magány a negyveneseknek a legnehezebb

Egy ausztrál felmérés eredménye szerint a felnőttek többsége magányosnak érzi magát, az egyedüllétet pedig legkevésbé a negyvenesek viselik könnyen, mégis sokan önként választják azt. A kutatásban részt vevő 1300 tizennyolc évesnél idősebb felnőttnek több mint 65 százaléka vallotta magát magányosnak.