szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az influenza elleni védőoltással egyidőben a tüdőgyulladás elleni vakcinát is tanácsos kérniük az időseknek, vagy a krónikus betegségben szenvedőknek állítják a virológusok.

A fejlett országokban a tüdőgyulladás a fertőzéses eredetű megbetegedések között a vezető halálok. Magyarországi adatokról nincs statisztika, mert sok esetben nem a tüdőgyulladás okoz halált, de közrejátszik a szervezet legyengítésében - tudta meg az MTI Jelenik Zsuzsától az Országos Epidemiológiai Intézet Nemzetközi Oltóközpontjának vezetőjétől.

A szakember elmondta: időseknél gyakran fordul elő cukorbetegség, máj és vesekárosodás, légzőszervi és keringési megbetegedés, amelyek tovább "gyengítik" a szervezetet. A tüdőgyulladás leggyakoribb kórokozója a pneumococcus nevű baktérium, amely az influenza vírusok által tönkretett nyálkahártyán könnyen megtelepszik és így okoz bajt, ráadásul a kórokozónak számos antibiotikummal szemben kifejlődött az ellenálló képessége, ezért rendkívül veszélyes az általa okozott tüdőgyulladás. Ellene a legjobb megoldás a megelőzés, vagyis a védőoltás. A tüdőgyulladás megelőzését szolgáló oltóanyag egy héten belül létrehozza a védettséget, ami 5-10 éven át fennmarad.

Mind az influenza, mind a pneumococcus oltás ugyanannak a veszélyeztetett csoportnak, a 60 év felettieknek, illetve a krónikus betegségben szenvedőknek ajánlott. Ide sorolhatóak azok is, akik idősek házában, vagy testi, szellemi sérültek otthonában élnek. Az országos tiszti főorvos évről évre javasolja, hogy a tüdőgyulladás elleni védőoltást az influenza vakcinával egy időben adassák be maguknak az érintettek a háziorvosukkal: az oltás mindenki számára megfizethető áron rendelkezésre áll, és idősebb embereknél sokszor életmentő is lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az ex-mentővezéré a nógrádgárdonyi tüdőgyógyintézet

Takács Zoltán, az Országos Mentőszolgálat volt vezetője, és az érdekeltségébe tartozó Opinion Invest Kft. vásárolta meg a nógrádgárdonyi tüdőgyógyintézetet és a hozzá tartozó ingatlanokat; az intézményt az új tulajdonosok magánkórházként működtetik majd.

hvg.hu Plázs

Mit kezdjünk a náthával? – 2. rész

Nátha dossziénk második részében azokkal a szövődményekkel ismerkedünk meg, amelyek a közönséges nátha kellemetlen velejárói. De azt is megtudhatják, hogyan lehet elkerülni a fertőzést és milyen természetes és alternatív gyógymódokkal szállhatunk szembe a világ legelterjedtebb kórjával.

hvg.hu Plázs

Mit kezdjünk a náthával? – 1. rész

Minden a didergéssel és a tüsszögéssel indul, egyre nehezebbnek érezzük a fejünket. A duzzadt nyálkahártyánk miatt alig kapunk levegőt, fájdalom nyillal a koponyánkba, szemünk könnyben úszik, fáj a torkunk és köhögünk. Sajognak a végtagjaink. Levertek vagyunk és lázasak. Ez a közönséges nátha. Mit tehetünk ellene? Sorozatunk első részében az okokra derül fény.