szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nátha dossziénk második részében azokkal a szövődményekkel ismerkedünk meg, amelyek a közönséges nátha kellemetlen velejárói. De azt is megtudhatják, hogyan lehet elkerülni a fertőzést és milyen természetes és alternatív gyógymódokkal szállhatunk szembe a világ legelterjedtebb kórjával.

© sxc.hu
A gyermekek és az idős emberek különösen ki vannak téve a közönséges nátha szövődményeinek, mivel fejletlen, vagy éppen megfáradt immunrendszerük nem tud hatékonyan harcba szállni a legtöbb vírus ellen. Csecsemőknél és kisgyermekeknél nem ritka a középfülgyulladás, amelyet a dobhártya mögé beszivárgott baktériumok okoznak. Gyakori tünete a fülfájás, előfordul, hogy sárgás-zöldes váladék ürül az orrból, valamint visszatér a láz is. A csecsemők, akik még nem tudnak beszélni, gyakran sírással és a fül rángatásával jelzik problémájukat. A közönséges náthával ellentétben a fülgyulladást antibiotikumokkal kezelni kell.

Sokszor orrmelléküreg-gyulladás is fellép. A másodlagos fertőzés torokgyulladást, tüdőgyulladást is okozhat. Ezek mind orvosi kezelést igényelnek. Akár végzetes is lehet a kicsiknél a mellkasi fertőzés, bronchiolitis, mely nem más, mint a tüdőhörgőcskék gyulladása, melyet az RSV (respiratory syncytial virus) vírus okoz. Szintén végzetes lehet a közönséges nátha azoknál, akik hosszadalmas és erős gyógyszeres kezelés alatt állnak.

Több tanulmány is kapcsolatot vélt felfedezni az aszpirinhasználat és a Reye-szindróma kialakulása között azoknál a gyerekeknél, akik bárányhimlőn vagy influenzán estek át. A Reye-szindróma igen ritka, de életveszélyes kórkép, mely gyulladást, duzzanatot okoz leginkább az agyban, és elfajulást a májban. A 3-12 éves gyermekeket érinti leginkább. A gyermekgyógyászok többsége nem ajánlja az aszpirin vagy aszpirintartalmú készítmények alkalmazását abban az esetben, ha a gyermek vírusos betegségben, például közönséges náthában szenved.

Hogyan kerülhetjük el a fertőzést?

© Dripnet
Az egyetlen mód, hogy elkerüljük a náthát, ha a remete életet választjuk. Aki ugyanis emberekkel érintkezik, az a vírusokkal is. Megelőzéssel, mint minden esetben, most is eredményt érhetünk el. A közönséges nátha kórokozója könnyedén bejuthat szervezetünkbe a szemünkön és az orrunkon keresztül a kezünk segítségével. Sokat segíthet, ha gyakran mosunk kezet, és nem érintjük sem a látó-, sem a szaglószervünket. Ha lehet, zsebkendőbe köhögjünk, vagy tüsszentsünk. Ne igyunk többen ugyanabból a pohárból, ne használjuk családtagjainkkal ugyanazokat az evőeszközöket sem. A bőrünkre került rhinovírus három órán keresztül életképes, és legalább ennyit bír ki telefonkagylón vagy korláton is. A rendszeres, vírusölő fertőtlenítők alkalmazásával elkerülhetjük, hogy az otthonunkba fészkelje magát a vírus. Mivel a közönséges náthát számtalan vírus okozhatja, egyelőre nem áll rendelkezésre megfelelő vakcina. Ennek ellenére a kutatók továbbra is dolgoznak azon, hogy optimális megoldást találjanak a problémára.

Aranykorukat élik az olyan légzőszervi vírusok, mint a közönséges nátha vagy az influenza kórokozói. Az egyre zsúfoltabbá váló városok, a fertőzhető orrok kifogyhatatlan tömege ideális környezetet teremtenek a cseppfertőzéssel terjedő vírusoknak. A lakott területek sűrűsödése, valamint a nagy távolságok könnyű áthidalhatósága egyre nagyobb veszélyt jelentenek számunkra az olyan vírusok, mint a madárinfluenza elterjedése.

Hogyan kezeljük? (Oldaltörés)



Évente több ezer forintot is elkölthetünk a nátha kezelésére, de valóban szükségünk van rá? Nincs, a náthára a patikákban kapható egyszerű láz- és fájdalomcsillapítókon kívül olcsóbb, hatékonyabb és biztonságosabb szer nincs. Ha a közönséges nátha tünetei tombolnak, nem tehetünk mást, mint ágyban maradunk. Igyunk sok folyadékot, gargalizáljunk sós vízzel, kenjük vazelinnel az orrfújástól vörös orrot. Figyeljünk oda a betegszoba hőmérsékletére és páratartalmára. Az orrcseppekkel is enyhíthetünk bajunkon.

© sxc.hu
Vajon mi a helyzet a gyógynövényekkel? Bár úgy tűnik, hogy hatásosak, a szakemberek szerint a több alkotóelemből álló gyógyfüvek összetétele nem szabályozott, emiatt nem ajánlják alkalmazásukat minden esetben. Viszont a hagyományos medicinák gyakran csak a tüneteket enyhítik, de nem irtják ki a vírust, vagy segítenek az immunrendszernek megszabadítani a szervezetet a fertőzéstől. Még a brit Cardiff Egyetem közönséges náthával foglalkozó kutatórészlege is elismeri: néhány alternatív orvosság, mint például a cink és az Echinacea-kivonat, megakadályozzák a tünetek kialakulását, valamint lecsökkentik a fertőzés idejét.

MENTOL A közönséges nátha kezelésében már évszázadok óta ismert és hatásos szerek az illóolajok, ilyen a mentol és az eukaliptusz is. A mentol fő komponensei a mezei menta és a borsmenta olaja, az eukaliptusz olaját pedig a koala mackók által oly kedvelt növényből vonják ki. A mentol az orrdugulás ellen a leghatásosabb készítmény, a torok tüneteit is enyhíti, emellett helyi érzéstelenítőként is kiváló hatású. Az illóolajok, mint amilyen a mentol is, antimikróbás hatásúak, gátolják a baktériumok és vírusok fertőzését a légutakban.

© Dripnet
FOKHAGYMA A megelőző szerként alkalmazott fokhagyma elejét veszi a közönséges nátha és az influenza fertőzés kialakulásának. A fokhagymában talált egyik kénvegyület, az ajoene védőpajzs a sejtet érő káros hatások ellen, emellett vírus és protozoa-ölő hatású.

© sxc.hu
ECHINACEA Az Echinacea a bíbor kasvirág tudományos neve. A népi gyógyászatban a köhögés csillapítására és a torokfájás ellen alkalmazták. Egyes tudományos adatok szerint a vadvirág hat a szervezet immunrendszerére azáltal, hogy fokozza a fehér vérsejtek tevékenységét. Az Echinacea tartalmú cukorka segíthet a nátha tüneteinek enyhítésében. Kedvelt és hatékony homeopátiás szer alapanyaga.

GINZENG Fokozza a szellemi és testi teljesítőképességet, ellenállóvá teszi a szervezetet a stressz és a betegségekkel szemben. Serkenti az immunrendszer tevékenységét, energiával tölt fel. Adaptogén, a szervezet szélsőséges fizikai és szellemi terheléséhez való alkalmazkodást segíti elő.

IZSÓP Gyógyító hatással van a légzőszervekre, tüdőre, jó hatással van a hörghurutra. Kiváló köptető, nyálkaoldószer. Méregtelenít. Természetes nyugtató hatású és csökkenti a lázat is.

ÉDESGYÖKÉR Az édesgyökér erősíti az immunrendszert, kiváló a torokra, köhögés ellen. Emellett jót tesz a gyomornak is.

FEKETE BODZA Segíti az immunrendszert, a közönséges nátha és az influenza tüneteit enyhíti. Teája enyhíti a köhögést és a torokgyulladás fájdalmát és duzzanatát. A- és C-vitaminban gazdag, nyugtató hatású, jótékony a légzőszervek számára. Lázat csökkent azáltal, hogy izzadásra ösztönzi a szervezetet.

CINK Több mint nyolcvan enzimet ismer a tudomány, amelynek működéséhez elengedhetetlen a cink. A nyomelem szerepet játszik például a fehérjék felépítésében, így a cinkionok segítségével a vírus replikálódása megakadályozható. Azt már régóta tudjuk, hogy az immunrendszer hatékony működése összefüggésben van a szervezetben található cink mennyiségével. A legújabb kutatások szerint a cinktartalmú készítmények révén lerövidíthetjük a közönséges nátha időtartamát.

VITAMINOK ÉS ANTIOXIDÁNSOK A napi C-vitamin adag nem előzi meg a fertőzést, ezért emelt adagban érdemes szedni nátha esetén. A gyógyszertári készítmények helyett együnk több gyümölcsöt és zöldséget

HOMEOPÁTIA A homeopatikus gyógyhatású szerek közül a Belladonnát, melynek aktív összetevője, az atropin előszeretettel alkalmazzák száraz, ugató köhögés esetén, valamint a légzőszervek váladékozásának megakadályozására. Nagy népszerűségnek örvendenek továbbá a Alium cepa (vöröshagyma), Euphrasia (szemvidítófű), Naturum mur (só), Aconite (sisakvirág) és a Byronia (fekete gönye). A kacsamájból és szívből kivont oscillococcinum jótékony hatását klinikai kísérletek is bizonyították.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Mit kezdjünk a náthával? – 1. rész

Minden a didergéssel és a tüsszögéssel indul, egyre nehezebbnek érezzük a fejünket. A duzzadt nyálkahártyánk miatt alig kapunk levegőt, fájdalom nyillal a koponyánkba, szemünk könnyben úszik, fáj a torkunk és köhögünk. Sajognak a végtagjaink. Levertek vagyunk és lázasak. Ez a közönséges nátha. Mit tehetünk ellene? Sorozatunk első részében az okokra derül fény.