Tetszett a cikk?

A "natúr" és a "bio" ma már nem csak ételek, italok, szépítőszerek és ruhaneműk jól bevált eladásösztönző jelzője, mind több medicinára is felkerül e marketingcímke. Van köztük magyar is, amelyet az amerikaiak teljesen a magukénak éreznek.

Mosolygós amerikai csapat pózol a kamera előtt, felmutatva a díjat, amelyet az év legjobb termékének ítéltek oda március végén az USA nyugati partvidékének legnagyobb natúrtermék-dzsemboriján, a kaliforniai Anaheimben. Van is mire büszkének lenniük, hiszen egy ilyen expón több mint 40 ezren tülekszenek, győződnek meg a saját szemükkel arról, hogy még mindig lehet 15 ezer újdonságot kreálni a természetes gyógytermékek piacán. Az ítészek szerint az idén az American Biosciences (AB) által bemutatott étrend-kiegészítő, az Avé volt a legfigyelemreméltóbb szubsztancia. Az Avé pedig nem más, mint a Magyarországon feltalált, gyártott, mintegy fél éve az USA-ban is forgalmazási engedélyt kapott, búzacsíra fermentálásával előállított gyógytápszer, az Avemar (lásd Egy kis hazai című írásunkat a 43. oldalon).

A legjobbak versenyébe az amerikai forgalmazó jelölte az Avét, s a magyar gyártóval - a felesleges izgalomtól megkímélve - már csak a győzelem örömteli hírét tudatta. A legígéretesebb újdonságnak járó szakmai és közönségdíjat tavaly egy olyan holland-japán fejlesztésű hatóanyag kapta, amelyet gyártói a "még nem kórosan magas, de már ideálisnak nem mondható vérnyomás" karbantartására ajánlanak. Egy évvel korábban pedig egy, az agyi vérellátást javító biokészítményt díjaztak. A kiválasztott termékről hat dolgot biztosan lehet tudni (minthogy ezek a jelölés kritériumai): a zsűri kiválónak, hatékonynak, biztonságosnak, innovatívnak tartja őket, hiszi, hogy szép piaci jövő előtt állnak, s tovább növelik az iparág hitelét.

Hinni persze a vásárlóknak is kell, mert a natúr vagy organikus szerekhez mellékelt leírások legalább annyira tudományoskodók és értelmezhetetlenek, mint a szintetikus gyógyszerekhez csatoltak. Mert melyik háziasszony merne kételkedni abban, hogy "a természetes hatóanyagok összeházasítása a nanotechnológiával" sosem tapasztalt jó hatással lehet az egészségre?

A fiatalabb korosztály - amerikai marketingelemzések szerint - mind nyitottabb a gyümölcsök, virágok, fűszerek, ételek jótékony hatását hirdető keleti gyógymódokra, az 50 év felettieknek pedig legalább a 70 százaléka folyamodik valamilyen alternatív terápiához. A multinacionális gyógyszercégek is nagy erőkkel analizálják a trópusi növényekből kinyerhető hatóanyagokat. Miközben a mérsékelt égövi faunától már nem várnak nagy meglepetéseket, addig egyedül Borneó szigetén 422 új növényfajt fedeztek fel az elmúlt negyed században. Néhány közülük rák elleni gyógyszert szolgáltatott, s biztató kísérletek folynak AIDS- és maláriamedicina előállítására is. "Ezért kell mindenáron megőrizni a borneói esőerdőket, amelyek kiterjedése 25 százalékkal csökkent az 1980-as évek óta" - kongatta meg a vészharangot éppen a közelmúltban a World Wildlife Fund nemzetközi környezetvédelmi szervezet.

Széles közönsége van nemcsak a gyógyulást, hanem a betegségmegelőzést ígérő bogyóknak, pasztilláknak, eszenciáknak is. Egy, a korosodás elleni csodaszereket az orvosok körében népszerűsítő amerikai nonprofit szervezet szerint a második világháború után született népes baby-boom korosztály 2004-ben 45,5 milliárd dollár értékben vásárolt a fiatalon tartó termékekből és szolgáltatásokból, azt remélve, hogy nyugalomba vonulásuk után is megőrizhetik ifjonti energiájukat, egészségüket és persze szépségüket. A természetes és organikus alapanyagból készülő bőrápolók piaca még évi 12 százalékkal bővül, a vitaminok, étrend-kiegészítők és porckopás elleni glukozaminok pedig 22 százalékos növekedést produkáltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Mégsem okoz rákot az aszpartám?

Az utóbbi években sokat vitatott kérdés volt az aszpartám és az aszpartám tartalmú élelmiszerek egészségre vonatkozó hatása. Számtalan hír taglalta a daganatos betegségeket előidéző hatását, amely miatt hosszú évekig tartó, nagy létszámú kutatást végeztek ennek a kérdésnek a kiderítésére. A legfrissebb amerikai vizsgálatok szerint a sokat támadott aszpartám mégsem okoz rákot.

hvg.hu Plázs

Fahéjjal és szegfűszeggel a cukorbaj ellen

A fahéj és a szegfűszeg hatásos lehet a cukorbetegség ellen vívott harcban – hangzott el a San Francisco-ban rendezett Experimental Biology találkozón. A Beltsville-i USDA élelmezéstudományi laboratórium vizsgálatai szerint a fűszerek segíthetnek a fő anyagcsere megbetegedéseken.

MTI/hvg.hu Plázs

A fogat károsítja a sült zöldség

A zöldségfélék megfelelő elkészítésével lényegesen lehetne csökkenteni a fogszuvasodás kialakulásának veszélyét. Ugyanakkor egyes zöldségek sütve károsak lehetnek a fogzománcra.

MTI Plázs

Csodafegyver fogyókúrázóknak

Egy, a vékonybélben termelődő hormon lehet az új csodafegyver a túlsúly ellen. Kettős hatása révén csökkenti az étvágyat, és növeli az energiafelhasználásó hatékonyságát, illetve a mozgásigényt.

MTI Plázs

K-vitamin ízületi panaszokra

A zöld levelű növények fogyasztása csökkenti az artrózis tüneteit - olvasható a bostoni egyetem honlapján, amerikai kutatók vizsgálati eredményei alapján.

Monitor

Egy kis hazai

"A Nutraward-díj elsősorban az amerikai piacnak szól, mindenekelőtt az ottani forgalmazó tekintélyét javítja.