© Dripnet |
A karácsonyi szezon az év egyetlen időszaka, amikor az ünnepre hivatkozva megadatik, hogy áthágjuk táplálkozási szabályainkat, valamint leeresszünk a feszített munkatempóból. Mindenki jól tudja, hogy az év végi ünnepek a legkevésbé testsúly-barátok, és a nadrág vagy szoknya feszülő érzésétől nehéz a karácsonyra felírt boldogságot az arcunkra erőltetni. Pedig családunk és környezetünk igenis azt várja el, hogy legalább az évnek ebben az időszakában boldogok legyünk. Tudományos bizonyítékok sora figyelmeztet, hogy az ünnepek bizony a derékbőség kárára mennek, a Human Nutrition Research Centre felmérése szerint az éves hízásunk mennyiségének 51 százalékát karácsonykor szedjük fel. És jól tudjuk: a súlygyarapodás nem csak szépségünknek árt.
Rendszeresen edz? Téved, mikor azt gondolja, hogy csupán néhány napot hagyott ki! Hiszen egész hónapban hajtott a munkahelyén, hogy az ünnepek előtt mindennel kész legyen, valamint az ajándékvásárlásokkal és a készülődéssel telt időt is a rendszeres sporttevékenységétől vonta meg. Járja sorban az üzleti évbúcsúztató partikat, másnap pedig az ágyában fekszik. Mikor tornázott utoljára? A nyáron? A testmozgásra mindenképpen kell időt szakítani legalább a két ünnep között, különben olyan mértékű lesz az ellustulás, hogy talán sosem talál vissza az edzőterembe vagy az uszodába.
További egyszerű lépésekkel is könnyíthet súlyán: parkoljon messzebb, és sétáljon amennyit csak lehet, ha rossz az idő, szaunázzon és loccsanjon a medencébe, ússzon, fallabdázzon és asztaliteniszezzen fedett helyen.
Diétázzon az újévben csodareceptjeinkkel (Oldaltörés)
© sxc.hu |
Évről évre hízunk és hízunk, ráadásul a fogyókúrás csodakönyvek nemcsak a könyvespolcainkat teszik még súlyosabbá, a zsír a legtöbb esetben rajtunk marad, a gyors tömegcsökkenés ugyanis nem jár mással, mint izomvesztéssel és anyagcserezavarral. Az ipari és a technológiai forradalmaknak köszönhetően mára minden automatikusan működik, autók, távirányítók, mosogató és mosógépek dolgoznak helyettünk, eredményes munkájuknak köszönhetően pedig leszoktunk a kalóriaégetésről. A rendszeres mozgás mellett télen, amikor a legszegényesebb a zöldség és gyümölcs-választék, a gyökérzöldségek segítenek felrázni a ködös szürke egyhangúságot és tunyuló fittségünket. Rengeteg létfontosságú elem található bennük, minimális kalóriaérték mellett energiához juttatják a sejteket, gyorsítják a zsírégetést, felpörgetik az anyagcserét, és nem utolsó sorban méregtelenítenek. Mindemellett nemcsak értékes tápanyagokkal, vitaminokkal és ásványokkal gazdagítják, hanem változatosabbá is teszik étrendünket.
Paszternák
A paszternák majdnem olyan, mint egy sápadt sárgarépa, nem véletlen, hiszen rokona a sárgarépának, a zellernek és a petrezselyemnek is. Eredetileg európai növény, a telepesek vitték Amerikába. Zelleres íze, és diós illata miatt igen közkedvelt. Az angolszász vidéken krumpli helyett használják, serpenyőben, tepsiben sütik.
Rostokban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag. Egy, nagyjából 78 grammos főtt paszternák 60 kalóriát tartalmaz, nincs benne koleszterin, se zsír. Egész évben elérhető, tavasszal kevésbé kapható. Gyakran összekeverik a petrezselyemmel, pedig a legkönnyebb megkülönböztetni őket: míg a petrezselymet zöldjével együtt árulják a zöldségesek, addig a paszternáknak csak a gyökerét.
Egy közepes nagyságú paszternák enyhén bézs színű, kerüljük a fonnyadt vagy himlőhelyes példányokat. A mosatlan paszternákot papírba tekerve hűvös helyen akár két hétig is frissen tarthatjuk. A sárgarépához hasonlóan kell tisztítani, párolás után a zöldség héja elválik, és könnyen csúszik, ha pépesítjük, csak akkor hagyjuk rajta.
Paszternákos sárgarépa – gyors és egyszerű
4 személyre (egy adag 115 ml)
Hozzávalók:
- 2 közepes paszternák, apróra vágva
- 2 közepes sárgarépa, apróra vágva
- 1 teáskanál olívaolaj
- só, bors
Tegyük a zöldségeket a párlóedénybe, és forrásban lévő víz felett pároljuk 15 percig. A fedőt gyakran emeljük le, ilyenkor távoznak azok az anyagok, amitől amúgy kesernyés lenne az étel. Negyed óra után vegyük le, öntsük ki a vizet, és tegyük bele a lábosba a főtt gyökereket, majd keverjük hozzá az olajat és a fűszereket, óvatosan rázzuk össze. Kicsit hűtsük, majd tálaljuk.
Egy adag átlagosan: 89 kalória, 1 g fehérje, 1 g zsír, 0 mg koleszterin, 19 g szénhidrát, 4 g rost, 77 mg nátrium
Cékla A céklát nálunk leginkább savanyított változatában ismerik. Ám ahogy a kulináris szelek változnak, a cékla mára az egyik legelterjedtebb zöldséggé vált, főként Amerikában, de az európai étrendekben is egyre gyakrabban találni céklát. Egyes fajtáknak nem csak a gyökere, hanem a levelei is ehetőek. Elkészítésére rengeteg módszer létezik, de egyet mindenképpen érdemes kipróbálni! Ez a sokoldalú zöldség ugyanis ehető nyersen, sütve, párolva, savanyítva, csíkokra vágva pedig levesek valamint előételek ízesítője.
Rostokban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag. Egy, nagyjából 85 grammos főtt cékla 35 kalóriát tartalmaz, nincs benne koleszterin, se zsír. Szinte egész évben beszerezhető, júniustól októberig terem. Hűvös helyen gond nélkül eltartható. Sokféle formája és színe más-más elkészítési formát és ízt ígér.
A bébicékla kiváló salátákba, a közepes és nagy méretűeket sütésre-főzésre használjuk, a túl nagyok már annyira fásak, hogy nem érdemes elkészíteni őket. Egyenletes felületű, kemény, kerek céklákat válogassunk, a horzsolt vagy megvágott példányokat ne tegyük a kosarunkba. Tisztításkor jó alaposan meg kell sikálni a céklákat, használjunk gumikesztyűt, különben hetekig lilás-vörös marad a kezünk.
Téli párolt zöldségek
6 személyre (egy adag 115 ml)
Hozzávalók:
- másfél evőkanál olívaolaj
- 8 gerezd fokhagyma
- 1 közepes zellergyökér, megpucolva és apróra vágva
- 1 közepes paszternák, megpucolva és apróra vágva
- 1 közepes cékla, megpucolva és apróra vágva
- egy deci vörösbor
- 40 dkg apróra vágott sárgarépa
- 1 teáskanál szárított zsálya, kakukkfű, oregánó
- 1 evőkanál friss, apróra vágott petrezselyem
Melegítsük fel az olívaolajat egy nagy serpenyőben, majd adjunk hozzá minden zöldséget és a fokhagymát, magas tűzön négy percig pirítsuk. Öntsük hozzá a bort, és pirítsuk vissza fele levére. Majd lassú tűzön tovább 8 percig hagyjuk főni. Ha a zöldségek megpuhultak, adjuk hozzá a fűszereket, petrezselymet.
Egy adag átlagosan: 113 kalória, 2 g fehérje, 4 g zsír, 0 mg koleszterin, 16 g szénhidrát, 3 g rost, 387 mg nátrium.
Vajrépa Nem csak Európában, hanem Ázsiában is ismert növény gumója nagyobb, mint egy retek, többféle méret, forma és színválasztékban található. Vásárláskor sima felületű, tömör és nehezebb vajrépákat válasszunk, a kisebbek édesebbek. A növénynek nemcsak a répateste fogyasztható: zsenge levelei friss zöld köretként is elkészíthetőek. Viszonylag jól tárolható: a hűtőben egy hétig friss marad, ha megszabadítjuk a leveleitől és a hajszálgyökerétől. A vajrépa frissen retek helyett fogyasztható, lehet párolni, ehető nyersen, csíkokra vágva szószokba mártogatható (csipsz helyett), reszelve előételek kiváló alapanyaga. Kissé kesernyés utóíze miatt előszeretettel használják tazsinokhoz és kuszkuszhoz. Ügyeljünk arra, hogy csak addig főzzük, míg megpuhul, utána csak az ízéből veszít. Rostokban, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag. Leveseknek vagy főzelékeknek a karalábéhoz hasonlóan készíthető el.
Párolt vajrépa, paszternák és burgonya curry-mártásban
4 személyre (egy adag 115 ml)
Hozzávalók:
- 1 közepes vajrépa, szeletelve
- 1 közepes paszternák, szeletelve
- 2 nagyobb burgonya, szeletelve
- 3 evőkanál liszt
- 1 evőkanál vaj
- 2 evőkanál apróra vágott zöldhagyma
- 2 dl zsírszegény tej
- 1 teáskanál curry
- só, bors
Tegyük a vajrépát, paszternákot és a burgonyát egy nyeles serpenyőbe, öntsünk rá vizet, míg ellepi, és forraljuk fel. Lassú tűzön 8-10 percig főzzük, amíg megpuhulnak. Ha a víz elfőtt, és megpuhultak a zöldségek, tegyük őket tányérokra, majd ugyanebben a serpenyőben olvasszuk meg a vajat, és futassuk meg a hagymát, szórjuk bele a lisztet, és adjuk hozzá a tejet. Tegyük hozzá a fűszereket, és főzzük két percig. Végül öntsük le a zöldségeket.
Egy adag átlagosan: 154 kalória, 4 g fehérje, 4 g zsír, 10 mg koleszterin, 26 g szénhidrát, 4 g rost, 147 mg nátrium
Gumós zeller A francia konyha egyik közkedvelt zöldsége a zeller, egész Európában ismert, a 19. században jutott át Amerikába. Gyökere miatt termesztik, főként őszi betakarításra. Szokatlan megjelenésű gyökérnövény, levele és gumója is fogyasztható, a magyar konyhában főként ízesítésre használják. Vásárláskor érdemes a kevésbé gumós növényt megvenni, mert ezt könnyebb pucolni. Ha nem találunk ilyet, feldolgozásnál először szeleteljük, aztán hámozzuk, de alapos sikálás után nem feltétlenül kell megszabadulni a héjától. Ne főzzük túl, mert akkor pépesen szétesik. Tele van vitaminokkal, vassal és kalciummal.
Zelleres gesztenyeleves
6 személyre (egy adag 115 ml)
Hozzávalók:
- 2 nagy póréhagyma, vékonyra szeletelve
- 2 fokhagyma, apróra vágva
- só
- fél deci sherry ecet, vagy vörösborecet
- 2 teáskanál szárított kakukkfű
- 4 babérlevél
- két közepes zeller, hámozva, apró kockára vágva
- negyed kiló szárított gesztenye
- egy kiskanál reszelt citromhéj
- fél kiskanál őrölt szerecsendió
- 1 evőkanál friss, apróra vágott tárkony
- feketebors
- 1 evőkanál szójapép (miso)
Egy nagy edénybe gyakori kevergetés mellett melegítsük a hagymát, fokhagymát és a sherry/vörösbor ecetet, főzzük, míg a hagyma megbarnul. Adjuk hozzá a kakukkfüvet, a zellert, a gesztenyét, öntsük fel legalább fél liter vízzel, főzzük kb. 40 percig, míg a zeller és a gesztenye megpuhul. Adjuk hozzá a citromhéjat, a szerecsendiót, tárkonyt, borsot, és a miso-t, majd vegyük le a tűzről.
Egy adag átlagosan: 160 kalória, 2 g fehérje, 4 g zsír, 0 mg koleszterin, 16 g szénhidrát, 30g rost, 387 mg nátrium
Torma Eredete a mai napig vitatott, Kelet-Európa, Ázsia, Németország és a mediterrán vidék is igény tart a torma őshazája címre. Európában a 14. században terjedt el, főként a magyaroknak köszönhetően. A húsvét kedvelt zöldséggyökere, bizonyos vallások szerint a keserű, tisztulást adó növények egyike. Orrfacsaró illata, erős zamata mögött megbújó édes íze miatt az erős paprikától edzett nyelvnek is okozhat meglepetést. Tisztítása hámozással történik, hidegre téve sokáig eláll, reszelve hamar megbarnul, ezért szinte azonnal keverjünk hozzá egy kis ecetet vagy citromlevet. Kizárólag nyersen fogyasztjuk, mivel jellegzetes íze igen hőérzékeny. A friss torma gyökere sok kalciumot, nátriumot, magnéziumot, B- és C-vitamint tartalmaz.
Tormasaláta répával és almával
6 személyre (egy adag 115 ml)
Hozzávalók:
- 40 dkg kockára vágott sárgarépa
- 3 alma, kockákra vágva
- 1 doboz light tejföl
- 2 evőkanál frissen reszelt torma
- 1 teáskanál cukor és citromlé
Keverjünk mindent össze egy edénybe, majd hűtsük egy órát.
Egy adag átlagosan: 80 kalória, 2 g fehérje, 0 g zsír, 2 mg koleszterin, 19 g szénhidrát, 3 g rost, 36 mg nátrium
Téli vitaminbombák (Oldaltörés)
A narancssárga az öröm színe, szabadságra és mozgásra serkent, olyan biokémiai változást idéz elő, amely elűzi a depressziót. Éppen emiatt az eredményes fogyókúra szempontjából is segítségünkre lehet, a fényterápiában többek között emésztési zavarok esetén is alkalmazzák. Csakúgy mint a zöld színt, mely oldja a feszültséget, megindítja a testnedvek áramlását, és élénkíti a szervezetet. A téli szezon beköszöntével tehát fogyasszunk sok-sok gyümölcsöt: a zöldséges pultok roskadnak a színes finomságoktól, a banántól és a citrusféléktől. Szerencsére már hazánkban is elérhetőek az olyan különlegességek, amelyek távoli vidékek ízeiből adnak friss és üde kóstolót.
Kamkvat (savanyú narancs)
Narancs színe és íze miatt igazi „téli” gyümölcs. A citromhoz hasonló bogyótermése 2-4 centinél nem nagyobb. Húsos, édes ízű héja gerezdekre tagolódó, bő levű terméshúst rejt. Alaposan megmosott héjával együtt fogyasztandó (mint a szőlő), gyümölcssaláták dísze. Ázsiában kandírozzák, vagy befőzik. Mivel vékonyabb a héja, mint a legtöbb citrusféléknek, hamar romlik.
Pepino A Peruból származó tojás alakú gyümölcs sárga héja igen vékony, húsa sárgadinnye vagy körte ízű. Többnyire pucolva, nyersen fogyasztják. A zöldségesnél gyakran éretlen, zöldes gyümölcs vásárolható, melegben három nap alatt megérik, ilyenkor a héjon lévő foltok vagy sávok színe vörösesbarnává változik.
Csirimojó (krémalma)
A gyümölcs inkább üdítőital és bor alapanyagként ismert, több mint 50 féle változatban található. Alakra olyan, mint egy nagy fenyőtoboz, zöld héjszíne fehér húst takar, amiben nagy fekte magok találhatók. Íze az ananász, a mangó, a papaya és a vanília különleges kombinációját adja. Az éretlen gyümölcs utóérlelést igényel, akkor fogyasztható, ha puha bőre nyomásra megváltozik.
Ugli Ne ítélj elsőre, a gyümölcs kinézete valóban iszonyatosan csúnya, bár rút színe és formája édes, citromos-narancsos-mandarinos ízű gyümölcshúst rejt. A grépfrút és a mandarin keresztezésével előállított gyümölcsfajta héja illatos, könnyen pucolható, nyersen vagy salátában fogyasztható. Jamaicán nemesítették először, Amerikába a 30-as években került. Ha a száradás jeleit mutatja, ne vásároljuk meg, színe és sérülései nem lényegesek, állagra nagyjából olyan legyen, mint a grépfrút. Szobahőmérsékleten öt napig fogyasztható, hűtőben tovább eláll. A gyerekek kedvence.
Sulyom (vízi gesztenye)
A színre és alakra gesztenyére emlékeztető sulymot gyakran a kínai konyhával hozzák összefüggésbe, bár jóval elterjedtebb annál. Édesvízi tavak, mocsarak, lassú sodrású folyók üde, fűzöld dísze. Termése ízletes, tápanyagokban és vitaminokban gazdag, gesztenyére hasonlító csemege. Bár inkább konzervként a boltok polcain gyakoribb, néhány zöldségesnél már elérhető. Friss gyümölcs vásárlása során a tömör, sérülésmentes szemeket válogassuk ki. Ha zsenge, akár nyersen is fogyasztható, ha nem, egy alapos mosás után forró vízben 5-8 percig főzzük, majd hűtsük le, végül a gesztenyéhez hasonlóan fogyasztható. Egy hétig eláll, ha naponta cseréljük rajta a vizet.