szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A traumatikus élményeket az emberek nem fojtják el, sőt kristálytisztán emlékeznek rájuk, kétszer jobban, mint a kellemes élményekre - mutatták ki kanadai szakemberek.

Öt évig tartott a vizsgálat, amelynek során a halifaxi Dalhousie Egyetem munkatársai 29 olyan személlyel dolgoztak, akik a közelmúltban olyan súlyos traumán estek át, mint például egy szexuális támadás, vagy családon belüli erőszak. Részletesen be kellett számolniuk szörnyű esetükről, aztán három hónap múlva újra, majd 4-5 év után is, s hasonló módon valamely kellemes élményüket - esküvőt, gyermekszületést, díjátadást, nyaralást -  részletezniük kellett.
 
A maximális pontszám összesen 36 volt. A traumára való helyes visszaemlékezéssel a kísérleti alanyok átlagosan 30 pontot tudtak szerezni, míg a kellemes élményt csupán 15 pontnyi pontossággal tudták felidézni. A kutatók meglepődtek az eredményen, mert eddig meglehetősen széles körben elfogadottnak számított Sigmund Freud elmélete, amely szerint a súlyos élményeken áteső emberek elfojtják emlékeiket, hogy meg tudjanak birkózni a történtekkel.

"Azt hiszem, Freud elmélete az elfojtásról teljességgel megdőlt a kísérletünkkel" - mondta Stephen Porter, akinek a tanulmánya a kutatás eredményeiről a Psychological Science című szakfolyóiratban jelenik meg hamarosan.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Felfedezték az emlékezés génjét

Felfedezték az emberi agy emlékező tevékenységét vezérlő gént a Zürichi Egyetem pszichiátriai részlegének kutatói - jelentették be a svájci városban.