szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A páciens Berlinben feküdt, a világhírű specialista Londonban állt. A sebész több ezer kilométeres távolságból irányította a szikét. Ez eddig a tudományos fantasztikum birodalmába tartozott, de az operáció az interneten keresztül két év múlva a napi gyakorlat része lehet.

A Die Welt című német napilap online változata ír arról, hogy eddig az internetes hálózat lassúsága gátolta a "telesebészet" alkalmazását, mára azonban az eljárás megbízhatóan használható. A "telesebészettel" eldugott helyeken lévő pacienseket is meg lehet műteni, legyenek akár elzárt településeken, vagy hadiövezetekben - mondta Reiza Rayman, a londoni Egészségügyi Kutatóközpont munkatársa. A szakember szerint elsősorban azt a műtéti technikát lehet sikeresen alkalmazni, amely egy kis vágás révén kamerát juttat a testbe. 

A "kulcslyuksebészet" során már hosszabb ideje használnak operációs robotokat, amelyeket egy konzol segítségével egy másik helyiségből irányítanak. Eddig azonban a paciens és a sebész közötti maximális távolság nem haladta meg a tíz métert.
 
Mostanra értek meg a feltételek, hogy az interneten a másodperc tört része alatt információkat lehessen küldeni és fogadni, és ezáltal hatékonnyá váljon a távsebészet. Az internetes adatáramlás azonban csak minimálisan lassulhat le, egyharmad másodpercnyi idő még elfogadható, egy fél másodpercnyi késés azonban kritikus helyzetet teremthet. Rayman szerint a "telesebészet" két év múlva már rutinszerű beavatkozássá válhat - olvasható a Die Welt online kiadásában.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!