szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hat évvel az Alzheimer-kór tüneteinek megjelenése előtt képes kiszűrni a potenciális betegeket az amerikai tudósok által kifejlesztett vérteszt – a Stanfordi Egyetem kutatói eredményeiket a Nature Medicine című tekintélyes szaklapban publikálták.

Mostanáig a súlyos szellemi leépüléssel járó Alzheimer-kórt csak a tünetek kialakulása után, számos hasonló szimptómával kísért betegség kizárása után kórismézték, egyértelmű diagnózist azonban sokszor csak a beteg halála után, boncoláskor lehetett felállítani.
 
A Stanfordi Egyetem Tony Wyss-Coray vezette kutatóinak sikerült összefüggéseket találniuk az Alzheimer-kór esetében bekövetkező agyi elváltozások, valamint az idegsejtek (neuronok) kommunikációja között. Mint Tony Wyss-Coray hangsúlyozta, metódusuk a pszichiáter munkamódszeréhez hasonlatos: az orvos a páciense szavaiból von le következtetéseket, a kutatók pedig a fehérjéket „hallgatták meg”, hogy megállapítsák, rendben megy-e minden a sejtekben, vagy sem.
 
A kaliforniai kutatók százhúsz féle olyan protein szintjét határozták meg, amelyek részt vesznek a sejtek közötti kommunikációban, hogy kiderítsék, nyomra vezet-e valamelyikük az Alzheimer-kór esetében. Öt alzheimeres beteg mintáit a kontrolcsoport öt egészséges tagjának mintájával vetették egybe: egy sor protein esetében az adatok rendkívüli mértékben különböztek a betegek és az egészségesek között.
 
A vizsgálat következő fázisában 129, a szellemi leépülés különböző fokán lévő beteg vérmintáját elemezték: az adatok tanúsága szerint az Alzheimer-kór esetében specifikusan megváltozik tizennyolc jelzőprotein szintje. A továbbiakban a módszert 92 olyan betegnél alkalmazták, akiknél már egyértelműen bebizonyosodott az Alzheimer-kór diagnózisa: a kórisme tíz esetből kilencben egybeesett a vérteszt adataival.
 
A teszt hasonló biztonsággal működött a két-hat évvel korábbi konzervált vérminták esetében is, amelyeket azért vették le, hogy nyomon követhessék egyes betegek sorsát, kiderítendő, hogy az enyhe mentális hanyatlás a továbbiakban nem fajul-e valami sokkal súlyosabb kórképpé. Az Alzheimer-kór kimutatására szolgáló 18 indikátorfehérje szerepet játszik a vérsejtképződésben, az immunfolyamatokban, valamint a sejtek természetes életciklusának befejező szakaszában, az úgynevezett programozott sejthalálban.
 
A kaliforniai kutatók feltételezése szerint zavarok támadnak meghatározó vérsejtek képződésében, amelyek az Alzheimer-kórban az agyban felhalmozódó anyagok „eltakarításához” szükségesek. A stanfordi tudóscsoport szerint további vizsgálatok szükségesek kutatásaik megerősítésére, de a Satoris társaság máris tervbe vette egy laboratóriumi teszt prototípusának a kifejlesztését.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Alzheimer-kór: megfejthető a leépülés titka?

Világszerte több millió ember, az európai lakosság 6-7 százaléka szenved az időskori szellemi leépülést leggyakrabban okozó Alzheimer-kórban. A betegség nagyfokú idegsejtpusztulással jár, s a folyamatot ma még csak lassítani lehet. Reményt jelent a genetikai háttér felderítése, amely új alapokra helyezheti a gyógyítást.

hvg.hu Plázs

A cukorbetegség egyik formája az Alzheimer-kór?

Egy új kutatás eredményei alátámasztják azt az elméletet, miszerint az Alzheimer-kór nem más, mint a cukorbetegség egyik formája. A szellemi leépüléssel járó betegségnél az agy ugyanis nem jut elég inzulinhoz.