szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Az eddig csak különböző mozgászavarok és a Parkinson-kór kezelésében használt mélyagyi stimulációs műtét (DBS) más betegségek gyógyításában is hasznos lehet - állítják a Torontói Nyugati Kórház kutatói.

A hipotalamusz régióban végzett mélyagyi stimulációs műtét (DBS) például segítheti a krónikus fejfájás és a túlzott agresszió kezelését, egy esetben pedig egy kórosan elhízott páciensnél alkalmazott DBS a beteg memóriájának javulását okozta. A kutatás részletes leírása az 'Annals of Neurology' című szaklapban olvasható.

A tanulmányban szereplő beteg egy ötvenes éveiben lévő férfi, aki közel húsz éve kóros elhízással küzd. Mivel a többi kezelési módszer csődöt mondott, az orvosok a mélyagyi stimulációt választották. A férfi saját elmondása szerint a műtét alatt folyamatosan újraélte gyermek és fiatalkori emlékeit, és ahogy a stimuláció erősödött, az emlékképek is egyre tisztábbak lettek.

Stimuláció során egy beültetett elektróda segítségével a célterületen magas frekvenciájú ingerlést alkalmaznak. Ez megnövelte a temporális lebeny és a hippokampusz aktivitását, amelyek fontos szerepet játszanak a memória működésében.

Két hónappal a műtét után az orvosok visszahívták a pácienst további tesztelés céljából. A tesztek során kiderült, a beteg memóriája jelentősen javult a műtét következtében. "Úgy tűnik a DBS komoly hatással van a limbikus és motorikus agyi pályákra, és ennek köszönhető a memória javulása. Remélhetőleg későbbi kutatások során fény derülhet a jelenség pontos működésére is" - olvasható a kutatók nyilatkozatában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Hogyan fejleszthetjük a memóriánkat?

Az agyunk nem alszik el velünk, éjszaka bizonyos területei átismétlik azokat az eseményeket, amelyek előző nap történtek velünk - a folyamat pedig összefüggésben állhat a memória beégetésével – állítja a University of Arizona (U.A.) egyik kutatócsoportja. Sőt, az „átfutás” jóval gyorsabban zajlik, mint ahogy az élmények valójában megtörténtek velünk éber állapotunkban.

hvg.hu Plázs

Tanulási technikák: hogyan használjuk agyunkat?

Ha lehetne egy kívánsága, mit kérne az élettől, amit eddig nem kapott meg? Ha az önművelés és a tudás mellett döntene, íme hetvenhét módszer a gyorsabb, mélyebb és jobb tanulás érdekében. Bármi lehet a végcél: kedvezőbb állás, jobb fizetés, új hobbi, vagy csupán a tudás öröme.

techline.hu Tech

Hét módszer: hogyan óvjuk memóriánkat?

Nem találja a kulcsait, fogalma sincs arról, hogy befizette-e a villanyszámlát, sőt, már a kollégái nevén is gondolkodnia kell? Ha mindez ismerősnek hangzik, üdvözöljük a negyven felettiek klubjában. Hogy miért pont ott? Mert a kutatók szerint a memóriánk ilyenkor indul romlásnak. Jó hír viszont, hogy agysejtjeink megfiatalíthatók.