szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Amerikai biológusok lerántották a leplet néhány halálos vírus – a dengue-láz, nyugat-nílusi vírus, a sárgaláz és a járványos agyhártyagyulladás – titkáról a Science című lap legutóbbi számában.

„Úgy gondolom, most mutattuk be a legrészletesebben, hogyan is válik fertőzőképessé egy vírus” – hangsúlyozta a közlemény szerzője, Michael Rossman, az indianai Purdue Egyetem munkatársa.

A kutató és munkatársai részletesen feltárták, hogy milyen változásokon megy át a dengue-vírus, miközben a megfertőzött sejt külső részéből annak belső részébe vándorol. Felfedezéseik azonban érvényesek az úgynevezett flavivírusok családjába tartozó összes vírusra, amelyeket főképp szúnyogok és kullancsok terjesztenek.

A kutatók felfedezték, hogy a vírus génállományát burkoló burok jelentős változásokon megy keresztül, és ennek köszönhető, hogy a vírus a sejthártyával összeolvadni képes. Ezután azonban strukturális változás következik be a burokban (már a megfertőzött sejten belül), aminek köszönhetően a vírus további sejteket képes megfertőzni.

„Olyan ez, mintha kilöknék egy kismadarat a fészekből, és az azonnal képes lenne repülni” – magyarázta a szakember. A szóban forgó alaki változás akkor következik be, amikor a vírus kevésbé savas kémhatású közegbe kerül.

A savas kémhatásban bekövetkező változás fontosságát eddig is ismerték a kutatók, azonban a vírus érésében játszott szerepe mindezidáig nem volt teljesen világos. A felfedezés segíthet a például a dengue elleni harcban, ez a betegség mintegy 50 millió embert érint évente, és 24 ezer életet követel világszerte. A dengue-láz ellen egyelőre nincs védőoltás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

A madárinfluenza vírusa a mutálódás jeleit mutatja?

Egy kínai kutatóorvos szerint a madárinfluenza emberre is veszélyes H5N1-es vírusa a mutáció jeleit mutatja: a fertőzött emberek számára egyre inkább halálossá válik, ha a betegek nem kapnak időben megfelelő kezelést.

MTI Plázs

Megfejtették, hogyan fertőz a SARS-vírus

A SARS-vírus, az atípusos tüdőgyulladás kórokozója, amely öt évvel ezelőtt nyolcszáz emberi életet követelt, "zsírtutajon" jut át a sejtmembránon - jelentették be kínai tudósok.

MTI Plázs

Megfejtették, hogyan fertőz az influenzavírus

Télen az influenzavírus a hideg ellen védekezve vastag lipidrétegbe burkolja magát; amerikai tudósok szerint ez a felismerés megmagyarázhatja, hogy miért épp ez az évszak a betegség főszezonja.