szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Liliom program 2005-ös indulása óta 4,2 százalékról 8,6 százalékra emelkedett az államilag finanszírozott méhnyakszűrésen részt vevő hölgyek száma és kevesebben haltak meg ebben a betegségben - hangzott el az Egészségügyi Minisztériumban.

A Liliom programsorozat egyik legnagyobb eredménye, hogy amíg 2006-ban 500 liliomot dobtak a Dunába - ennyi nő halt meg egy év alatt ebben az elkerülhető betegségben - addig tavaly már "csak" 416 virág úszott a Lánchídtól az Erzsébet hídig, azaz a program indulása óta nyolcvannéggyel csökkent az ebben a betegségben elhunytak száma.
 
Ez azonban még mindig igen sok, hiszen vannak olyan országok, ahol 90 százalékos a szűrésben részt vevők száma és szinte alig hal meg valaki ebben a kórban. Érdekes adat, hogy míg nőgyógyászati magánrendelőkbe a 25-65 év közötti nők 25-30 százaléka megy el, az ingyenes három évenkénti szűrésre buzdító-invitáló levél nyomán még mindig csak 8,6 százalék jut el az orvoshoz.
 
Nem pénzkérdésről van tehát szó elsősorban - tette hozzá Dobrev Klára, a program fővédnöke. Vannak olyan régiók - mint Skandinávia - ahol gyakorlatilag nem halnak meg ebben a betegségben a nők, mert szinte mindenki elmegy a szűrésekre és az időben felismert méhnyakrák gyógyítható.
 
Dobrev Klára hozzátette: ez a 8,6 százalék és a magánrendelőkbe elmenő nők aránya is csekély az Európai Uniós átlaghoz képest, amely meghaladja a 70 százalékot. A szűrésre való buzdítás és felvilágosítás folytatódik tehát, folytatni is kell ezt a harcot, amíg csak egy nő is meghal méhnyakdaganatban.
 
Egy másik alattomos betegségre is felhívta a figyelmet a fővédnök: a kettes típusú diabéteszre, amely összefügg az elhízás növekedésével. Tíz év alatt átlag 4,5 centiméterrel nőtt a nők derékbősége. Nagyon fontos tehát az egészséges táplálkozás, a mozgás.
 
A Liliom programhoz nyereményjáték is kapcsolódott, amely igen sikeresnek bizonyult. Több mint 47 ezren vettek ezen részt 2005 óta. A résztvevők 42 százaléka eddig soha vagy öt évnél régebben vett részt szervezett szűrésen. Ha nem is volt mindenki szerencsés a nyereménysorsoláson, mégis jól járt, hiszen megvizsgáltatta magát és remélhetőleg ezt fogja tenni a jövőben is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Ingyenes méhnyakrák elleni oltás

A leginkább a fiatal nőket veszélyeztető HPV vírus elleni oltást ez évtől ingyen biztosítja a százhalombattai önkormányzat, e célra a város költségvetéséből - elsőként az országban - 60 millió forintot különítettek el.

MTI Plázs

Friss adatok a méhnyakrák elleni oltásról

A méhnyakrák és a nemi szervi szemölcsök elleni küzdelem legfrissebb kutatási eredményeiről számolt be Szőnyi György, a Szülészeti-Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság főtitkára. Szó esett még egy civil kezdeményezés létrejöttéről, és Százhalombatta önkormányzatának oltási akciójáról is.

hvg.hu Plázs

HPV: nemcsak megelőzi, gyógyítja is a méhnyakrákot egy új vakcina

A szexuális úton terjedő humán papillomavírus (HPV) több rákmegelőző állapotért is felelős. A HPV-szűréseknek köszönhetően egyre több fertőzést diagnosztizálnak, ám egyelőre nincs megfelelő antivírus kezelés. Éppen ezért a világ egyik vezető gyógyszergyártója a Roche, illetve a rákgyógyszereiről ismert Transgene összefogtak, hogy kifejlesszenek egy új terápiás vakcinát.