szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akár a szalmonellafertőzés mikrobáitól is tanulhattak volna a világháborús kamikaze-pilóták, sugallja a Nature eheti száma. Zürichi biológusok ugyanis hasonló mechanizmusra figyeltek fel: a baktériumok előretolt egységeket küldenek a szervezetbe, amelyek elpusztulnak, ezért cserébe azonban lerombolják testünk védelmi vonalait.


A Nature-ben publikált tanulmány szerint a szalmonella-baktériumok meglehetős hátránnyal indulnak a szervezetben, mivel az emésztőrendszerben már számos, korábban megtelepedett baktériummal kellene versengeniük. A baktériumok így gyakorlatilag "előőrsöt" küldenek a bélrendszerbe, gyulladásos reakciót indítva be ezzel. Az előretolt mikrobaosztag a szervezet válaszreakcióját követően elpusztul a többi baktériummal együtt, így a bélrendszert a szalmonella teljesen szabadon fertőzheti tovább.

A kiváltó reakció inkább molekuláris, mint genetikai alapú. A biológusok észrevételei szerint minden hatodik szalmonella-baktérium "véletlenszerűen" választódik ki a kamikaze-feladatra sejtosztódás közben. (Ha a kiváltó reakciók genetikai alapúak lennének, akkor az összes baktérium beáldozná magát, amikor bekerül a szervezetbe.) A tenyészet így érdekes módon villantja fel az önfeláldozás jelentőségét, a zürichi csoport azonban felfedezését inkább szalmonella-gyógyszerek kifejlesztésére fordítja a későbbiekben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!