szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Egy új vizsgálat megmagyarázhatja, hogy leggyakrabban miért a mama és a papa egy kisgyermek első szavai; az emberi agy könnyebben ismer fel bizonyos ismétlődő mintázatokat.

A legújabb optikai agyi képalkotó eljárások alkalmazásával a British Columbia Egyetem posztdoktori munkatársa, Judit Gervain és kutatócsoportja Olaszországból és Chiléből, 22 (2-3 napos) újszülött agyi aktivitását dokumentálta, miközben kitalált szavak felvételeit hallgatták.

A kutatók olyan szavakat kevertek össze, amelyek ismétlődő szótagokra végződnek – mint például "mubaba" vagy „penana” – olyan szavakkal, amelyekben nincs ismétlődés – például „mubage” és „penaku”. Fokozott aktivitást figyeltek meg az újszülöttek agyának temporális és bal frontális területein, amikor az ismétlődő szavakat játszották le nekik. A szón belül nem egymást követő ismétlődések („bamuba” vagy „napena”) nem váltottak ki megkülönböztethető választ az agyban.

„Valószínűleg nem véletlen, hogy világszerte sok nyelvben a gyermekszavak ismétlődő szótagokat tartalmaznak, például baby és daddy az angolban, papa az olaszban, illetve tata a magyar nyelvben.”- magyarázta Gervain, a pszichológia tanszék újszülött vizsgálati központjából.

Tudósok tanulmányozták, az idősebb gyermekek és felnőttek hogyan tanulnak meg nyelvtani szerkezeteket. Ez az egyik első olyan vizsgálat arról, hogy milyen egy újszülött veleszületett képessége a nyelv szerkezeti mintázatának megértésével kapcsolatban.

„A legtöbb jobbkezes felnőtt nyelvközpontja az agy bal oldalán helyezkedik el”- közölte Gervain. Majd folytatta: „ez egybevág az újszülöttekkel kapcsolatos megfigyeléseinkkel, és megerősíti azt az elképzelésünket, hogy az emberek olyan képességekkel születnek, amelyek lehetővé teszik az anyanyelv szisztematikus és hatékony felfogását és megtanulását.”

A nyelvért felelős agyterületek nem „megtanulják”, hogyan dolgozzanak fel egy nyelvet a fejlődés során, hanem inkább – legalábbis részben – arra specializálódtak, hogy egy nyelvet a kezdetektől dolgozzanak fel.

A vizsgálatról a Proceedings of the National Academy of Sciences online kiadása számolt be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Kihalhat az emberiség, a szavaink biztonságban vannak

Biztonságos, bár az emberiség számára meglehetősen nehezen elérhető üstökösre kerül 2014-ben a világ legnagyobb nyelvészeti archívuma. A Rosetta-korongból most új verzió készült el: a közel 8 cm átmérőjű korong többezer oldalnyi szöveget tartalmaz, a kézzel mikrovésett objektum a világ bombabiztos archívumainak egyike, számolt be erről Kevin Kelly, a Wired volt főszerkesztője.

MTI Plázs

Bal fülbe suttogjuk a szerelmes szavakat

Jobb a bal szerelmi vallomáshoz, mármint ha a szavakat kedvesünk bal fülébe suttogjuk el, nem pedig a jobba, mert így nagyobb az esély kedvező válaszra - ezt látszanak bizonyítani amerikai, brit és olasz pszichológiai tesztek.