szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Fantasztikus lehetőségek előtt áll a reumatológia - hangsúlyozta Poór Gyula, a Magyar Reumatológusok Egyesületének (MRE) elnöke.

A professzor annak kapcsán nyilatkozott, hogy az egyesület megalapításának 80. évfordulója tiszteletére szerdán kétnapos nemzetközi szimpózium kezdődik Budapesten, amelyre tíz országból, egyebek közt Norvégiából, Portugáliából, Svédországból, Izraelből, az Egyesült Államokból érkeznek szakemberek. 

"Itt lesz többek között az Európai Reumaellenes Liga volt elnöke, valamint a szervezet jelenlegi főtitkára. A szimpóziumot Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke nyitja meg" - mondta Poór Gyula professzor. Mint hozzátette, ezt követi az MRE jubileumi vándorgyűlése hazai szakemberek részvételével. 
 
Ismertetése szerint a tanácskozás napirendjén két "forró" téma szerepel: egyrészt a különböző ízületi gyulladások és a csontritkulás,  amelyek genetikai-molekuláris háttérrel fejlődnek ki, s amelyek kialakulásához különböző környezeti tényezők, például a kórokozók járulnak hozzá, másrészt a terápia. 
 
"A legszerényebb becslések szerint a csontritkulás Magyarországon 900-950 ezer beteget érint az 50 év felettiek korosztályában, ez egy nagyon széles betegcsoport, ízületi gyulladásban pedig 300-400 ezren szenvednek. Ez a két betegségcsoport Magyarországon 1,2-1,3 millió embert, a lakosságnak több mint tíz százalékát érinti. Ez csupán két kiragadott példa, hiszen a reumatológiai betegségek közé tartoznak bizonyos kopások, úgynevezett korral járó degeneratív elváltozások, ami további 1,5-2 millió beteget jelent. Ezek együttesen körülbelül 3 millió beteget, a lakosság harmadát érintik" - magyarázta Poór Gyula.
 
Hozzátette: a közvéleményben úgy él, hogy a reumatológia idős betegek bajaival foglalkozik, az ízületi gyulladások azonban döntően a fiatalokat érintik, 30 éves kor felett kezdődnek, de kezeltek ilyen problémával kétéves gyereket is. A szakember tájékoztatása szerint a másik kulcstéma e betegségek korszerű terápiája. 
 
"El kell azt is felejteni, hogy ezek a betegségek nem befolyásolhatók, korán kezdődnek ugyan, de a mai lehetőségek mellett ezek az esetek jelentős részében kiválóan befolyásolhatók, s meggátolható a folyamat súlyosbodása" - mondta. 
 
Szó esik majd a kongresszuson a biológiai terápiáról, nevezetesen arról, hogy bizonyos célzott molekuláknak a szervezetbe való juttatásával ezek a betegségek nagy mértékben - sokkal jobban, mint korábban - befolyásolhatók, a páciensek állapota sokkal jobbá tehető. 
 
"Ez a biológiai terápia már Magyarországon is elérhető, külföldön pedig már hosszabb időre visszatekintő tapasztalatok állnak a rendelkezésre" - magyarázta Poór Gyula. Mint kifejtette, a biológiai mellett génterápiáról is szó esik majd. Ennek során bizonyos vírusokat juttatnak be a szervezetbe, amelyek a gének módosítását teszik lehetővé. 
 
"Azt gondolom, hogy ez is eljut a hazai reumatológiába. Magyarországon ennek még nem jött el az ideje, de nekünk nemcsak a jelennel, de a jövővel is foglalkoznunk kell. Fantasztikus lehetőségek előtt állunk" - hangsúlyozta a professzor, hozzátéve, hogy kizárólag kipróbált, egyértelműen pozitív eredményeket adó módszereket ismertetnek, semmilyen vitatott eljárásról nem esik majd szó.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!