szerző:
travelline.hu
Tetszett a cikk?

A repüléssel kapcsolatban az egyik legkényelmetlenebb tényező, különösen a...

Air France

A repüléssel kapcsolatban az egyik legkényelmetlenebb tényező, különösen a biztonsági szigorítások óta, a rengeteg várakozás és a sorbanállás. Mobil eszközök használatával azonban kiküszöbölhető a bosszantó és feleslegesnek tűnő időpocsékolás.

A rendszer lényege egyszerű: otthonról vagy a munkahelyünkről az interneten keresztül már meglévő jegyünk számát a www.airfrance.com oldalán beírva kiválaszthatjuk helyünket a repülőn, amiről telefonunkra egy visszaigazolást kapunk. A visszaigazoló SMS, MMS vagy e-mail (az a lehetőség, amit előzőleg kiválasztottunk) nem csak szöveges információkat  tartalmaz, hanem egy BAR-kódot is, ami leginkább egy négyzet alakú puzzle-ra hasonlít. Ezt a BAR-kódot a beléptető kapunál lévő szkennerek is olvasni tudják, így fontos szerepe van a folyamatban. Innentől kezdve csak annyi a dolgunk, hogy a telefonunkban lévő üzenetet beszállás előtt bemutassuk a biztonsági szolgálatnak, illetve közvetlenül a kapunál leolvastassuk a szkennerel, és máris leülhetünk az általunk legszimpatikusabbnak vélt ülőhelyre. Az ötlet nem új keletű, hasonló kísérletek folynak például a Lufthansánál is, de egyelőre csak a francia légitársaság alakította úgy ki a rendszerét, hogy az bármilyen, ma forgalomban lévő eszközzel együtt tud működni, legyen szó mobiltelefonról, PDA-ról, vagy Blackberry-ről. 


Bemutató a mobilos beszállásról:


Az új fejlesztés, biztosítja, hogy a check-in pult előtti tülekedést elkerüljük, azonban a beszállás előtt még mindig ugyanaz a hosszas sorbanállás várhat minket. Az Air France-KLM csoport erre a problémára is talált megoldást, melynek tesztelését hamarosan megkezdik a Párizs és Amszterdam között rendszeresen utazó törzsutasaik, amit a rendszer fejlesztői csak Smartboarding-nak (okos beszállás) hívnak. Egyelőre csak a párizsi Charles de Gaulle reptéren állítottak üzembe egy olyan speciális check-in automatát, amely az erre a célra kiállított törzsutas-kárytával működik. 

Air France

Amennyiben a repülőjegy foglalásakor megadjuk törzsutas-kártyánk számát, ezzel a speciális plasztik-lappal tudunk a kioszknál ülőhelyet választani magunknak. A kártya több egy műanyag lapnál, a rajta lévő chip személyes adatainkat és ujjlenyomatunkat is tárolja, a hátulját pedig  fotóaktív anyaggal vonták be. A check-in során az automata a kártya hátuljára „égeti” beszállókártyánkat, anélkül, hogy azt egy külön papírra kinyomtatná. Magát a kártyát körülbelül ötszázszor lehet újra felhasználni, így személyes kényelmünk növelése mellett mintegy 20 kg papírt is megspórolunk utazásaink során. A különleges plasztik kártyával utazók a beszállásnál is előnyben részesülnek; külön kapu áll a rendelkezésükre, ahol a gép „kinyitása” után ujjlenyomatuk és kártyájuk segítségével magukat engedhetik fel a repülőgépre, így a kapu előtti sorban állást is elkerülhetik. 

A Smartboarding rövid bemutatója:

Az Air France harmadik újítása a csomagok nyomon követésében rejlik. Eddig poggyászainkat egy vonalkóddal látták el, amelyet leolvasva a számítógépek (vagy a rakodók) a megfelelő repülőgéphez irányították azokat. Ez a rendszer csak azt tudta „megmondani”, hogy éppen hol kellene lennie csomagunknak, ha minden rendbe ment, illetve, hogy melyik leolvasó előtt haladt el utoljára. A IATA (Nemzeközi Légiközlegedési Szövettség) és a Skyteam légitársasági szövetség 2006 óta kísérletezik ennek a technológiának a továbbfejlesztésével. 

Wikimedia (Creative Commons)

Ma már a világ legnagyobb repterein (Hongkongban, Las Vegasban és többek között Párizsban is) a csomagcímkébe egy rádiójel adó (RFID) chipet is fűznek, amely a megfelelő távolságban lévő vevőknek folyamatosan sugározza helyzetét, és „úti célját”. Önmagában ez semmi pluszt nem jelent az átlagos utazók számára, de az Air France tervei között szerepel, hogy a rendszerükben tárolt adatok illetve a RFID chip segítségével feladott poggyászunk az interneten percre pontosan nyomon követhető lesz. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy egy Budapesten feladott poggyászt a Charles De Gaulle repülőtéren a tovább induló járatunkra várva, egy kávé szürcsölgetése mellett is ellenőrizhetünk, hogy valóban megérkezett-e Párizsba, és hogy berakodták-e már a tengeren túlra induló repülőnkbe…


-USZ-

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!