szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

197 ezer ember hal meg évente gyógyszer-mellékhatás következtében az Európai Unióban. Ahhoz, hogy ezt a számot drasztikusan csökkenteni lehessen az orvosok, a gyógyszerészek, a betegek együttműködésére van szükség: ha a beteg jelzi valamilyen mellékhatás jelentkezését, akkor azt az orvosának jelenteni kell az Országos Gyógyszerészeti Intézetnek.

S bár törvény kötelezi a gyógyítókat a mellékhatás-bejelentésre, az esetek többségében ez nem történik meg.

„Ennek leggyakoribb oka az, hogy az orvosok felesleges adminisztrációnak tartják az adott formanyomtatvány kitöltését, de egy pszichés gát is fontos szerepet játszik a bejelentés elmulasztásában" - fogalmazott Stankovics Lívia, a Magyarországi Gyógyszertörzskönyvezők Társasága farmakovigilancia (gyógyszerbiztonság)  munkacsoportjának alapító tagja. Mint mondja, az orvos segíteni akar a betegen, s mikor tudomására jut, hogy az általa felírt gyógyszertől esetleg még rosszabb állapotba került a páciense, azt nem szívesen vallja be, még akkor sem, ha ez nem az ő hibája.

„Egy gyógyszer igazi tesztje az, amikor forgalomba kerül, vagyis a való élet mindenféle befolyásoló körülménye között kezdik el szedni a betegek" - indokolja a szakember a mellékhatás-bejelentés fontosságát. 

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Lézeres ránctalanítás: nem várt mellékhatások

A szén-dioxid-lézerrel történő hámlasztás hosszú távon is hatékonyan tünteti el a ráncokat, ám egyéb, többnyire rövid ideig tartó mellékhatásokkal számolni kell. Egy friss kutatás eredményei szerint a módszerrel két év után is 45 százalékkal csökkent a ráncok előfordulása.

MTI Plázs

Az antibiotikumok gyakori mellékhatásai

Az antibiotikumok mellékhatásai, különösen allergiás reakciók miatt évente 140 ezer ember kerül sürgősségi osztályokra az Egyesült Államokban - állítja egy kormányzati felmérés.