szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amikor japán gyógyszerkutatók bejelentették, hogy sikerült virágokból olcsón inzulint előállítaniuk, a kanadaiak úgyszólván azonnal reagáltak: ők már termelik is a hormont, méghozzá prérivirágból.

Az eljárást a Calgaryi Egyetem gyógyszerészeti laboratóriumában kísérletezték ki. Különféle növényekből kivont összetevőkkel próbálkoztak, míg végül az egyik, vegyi úton és génkezeléssel módosított sáfrányból nyert alapanyag bizonyult a leghatásosabbnak. A szóban forgó növény közismert: a bogáncsfélékhez tartozó, fészkesvirágzatú pórsáfrányról van szó. A nagy amerikai síkságon vadon is megterem, arrafelé egyszerűen prérivirágnak nevezik. Génkezelt változata szintén szaporítható azon a vidéken.

Az inzulingyártáshoz azonban nagyon sokra volna belőle szükség, és mivel évszakosan nyílik, a folyamatos előállításhoz egyszerre rengeteget kellene begyűjteni. Csakhogy nagyüzemi termesztése jövedelmezőbben hasznosítható földterületeket vonna el a mezőgazdaságtól, következésképpen az inzulingyártás faunáról flórára (állatokról növényekre) történő áthelyezése pillanatnyilag még nem gazdaságos. (Jelenleg főleg sertések és tehenek hasnyálmirigyéből, élesztőkből és génkezeléssel kitenyésztett bacilusokból állítanak elő inzulint.)

A Diabetes World szakfolyóirat szerint a kutatók világszerte lázasan keresik a nagy mennyiségben fogyó inzulin olcsóbb gyártásának azt a módját, amelyhez a kanadai és a japán eredmények lendületet adhatnak.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Inzulin salátából és dohányból

Genetikailag módosított salátával és dohánnyal inzulint termeltettek kutatók, majd e növényeket egerekkel megetették, és a kísérleti állatok ezáltal védetté váltak a cukorbajjal szemben.

Medipress Plázs

Új inzulint fejlesztettek ki, kevésbé hizlal

Újabb klinikai vizsgálatok igazolják, hogy a hosszú hatástartamú inzulinok közül a detemir inzulin testsúlyra gyakorolt hatása egyedülállóan kedvező. A fokozott testsúlygyarapodás tehát nem szükségszerű velejárója a kezelésnek.

Medipress Plázs

Elkerülhetik az inzulint egyes cukorbetegek

A 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő egyes betegek akár évekig is képesek szabályozni betegségüket inzulininjekciók nélkül, orális antidiabetikus szerek kombinációival – derül ki egy új kutatásból, amelynek eredményeiről az amerikai Endokrin Társaság 90. éves találkozóján számoltak be San Franciscóban.