szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagyobb a kockázata a szívritmuszavar kialakulásának a sífutást űző élsportolóknál. A rizikó a testi igénybevétel intenzitásának növelésével és a versenyeken való részvétel gyakoriságával párhuzamosan nő.

Az eredményre egy 47 500 élsportoló részvételével végzett kutatás végén jutottak a szakértők. Tanulmányukat az augusztus végi párizsi Európai Kardiológus Kongresszuson (ESC) mutatták be - közölte közleményben csütörtökön az Osztrák Kardiológustársaság.

Azoknál az atlétáknál, akik már hétszer vagy ennél is többször vettek részt a 90 kilométeres Vasaloppet rendkívül megterhelő versenyén, 29 százalékkal nagyobb eséllyel alakul ki szívritmuszavar a verseny után, mint azoknál, akik először teszik meg a távot. Leggyakrabban a szívritmuszavar leginkább elterjedt formáit figyelték meg a sportolókon. A szakirodalom szívritmuszavarnak nevez minden olyan zavart, amelynek következtében a szív a normálisnál gyorsabban vagy lassabban ver. 

"Minden mellékhatásuk ellenére az állóképességet erősítő sportok a legjobb eszközt jelentik a betegségek megelőzésében és szinte garantálják a jobb életminőséget és a várható élettartam növekedését" - mondta Josef Niebauer, a Salzburgi Egyetem szakértője. Niebauer hozzátette: "Összességében nagyon körültekintően kell bánni ezekkel a tanulmányokkal és megfelelően kell kommentálni őket, hiszen alaptalanul képesek azok malmára hajtani a vizet, akik kifogásokat keresnek a testmozgás, a sportok mellőzésére".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!