szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A finn nemzeti egészségügyi intézet csütörtöki bejelentése szerint kutatásaik azt mutatják, hogy genetikai tényező is befolyásolta, milyen esetekben alakult ki narkolepszia (normális ébrenlét közben bekövetkező "alvásroham") a Pandremix elnevezésű H1N1 elleni vakcinával beoltott gyerekeknél.

Finnországban 98 narkolepsziás esetet jelentettek a GlaxoSmithKline (GSK) vakcinájának alkalmazását követően. A narkolepszia elalvási zavar, az ebben szenvedők hirtelen és váratlanul elalszanak, ami veszélyes lehet. 

Az intézet most lezárult kutatása azt mutatta, hogy azoknál a 4-19 év közötti gyerekeknél, akiket beoltottak a pandémiás H1N1 influenza vírusa ellen, 12,7-szer nagyobb kockázattal alakult ki narkolepszia a vakcinálást követően. Megállapították azt is, hogy genetikai tényező is közrejátszott a narkolepszia megjelenésében. 

Idén júliusban az Európai Gyógyszerügyi Hatóság (EMA) azt javasolta, hogy húsz év alattiaknak csak akkor adják be a Pandremixet, ha más vakcina nem áll rendelkezésre, mert az oltás ritka mellékhatásaként narkolepszia jelentkezhet. 2009-ben, a H1N1-vírus globális elterjedése után világszerte mintegy 30 millió, Nagy-Britanniában több mint hatmillió adag Pandremix-vakcinát használtak fel. 

A gyártó GSK hangsúlyozta, hogy elkötelezett a páciensek biztonsága mellett, és továbbra is szorosan együttműködik az EMA-val és a nemzeti szabályozó hatóságokkal. Az európai hatóság vizsgálata azután indult, hogy főként Finnországból és Svédországból, de kisebb arányban Izlandról és Nagy-Britanniából is jelzéseket kapott a narkolepsziás esetek számának növekedéséről a gyerekek és kamaszok körében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!