szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kevés a valószínűsége, de előfordulhat, hogy évekkel később kiderül, az egyetemistaként leadott spermamintából több mint száz gyermek fogant meg. Az Egyesült Államokban most egy ilyen esett kapott óriási visszhangot. Még az illetékes szakemberek sem mernek abba belegondolni, milyen egészségügyi következményei lehet annak, ha két igen szoros biológiai rokonságban álló ember talál egymásra. A hazai szabályozás miatt itthon jó eséllyel nem kell ilyentől tartani.

Botrány körvonalazódik az Egyesült Államokban: egy leszbikus pár spermabankból vett mintából született gyermekéről ugyanis az derült ki, hogy közel százötven féltestvérnek örvendezhet. Az ott érvényben lévő lazább szabályozás – itthon elvileg csak négy gyermek foganhat meg ugyanattól a spermadonortól – ugyanis nem zárja ki annak lehetőségét, hogy egy népszerű mintából ennyi gyerek megszülessen. De, hogy a jelenségnek milyen egészségügyi kockázatai lehetnek, ha például a későbbiek során két féltestvér kerül közelebbi kapcsolatba, anélkül, hogy tudnák egymásról az igazságot, abba a szakemberek egyelőre bele sem mernek gondolni.

"Azt, hogy egy donornak valóban csak legfeljebb négy utódja szülessen, szigorú utánkövetési rendszerrel próbálják biztosítani" – mondta el megkeresésünkre Szabó Katalin, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet laborvezető embriológusa. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy a spermabankok havonta lekérik az általuk forgalmazott donormintákból származó eredményeket a meddőségi intézetektől – itthon tizenegy ilyen klinika működik –, törvényi kötelességük ugyanis az ilyen úton született gyermekek nyilvántartása.

Túry Gergely

Furcsa módon nálunk sincs központi nyilvántartás, noha csak két spermabank működik az országban. Így a csupán négy utód megszületése csak addig garantálható, amíg a donor csak egy bankba adja le mintáit. "Mivel számos külföldi országban a szabályozás és az utánkövetés nem olyan szigorú, mint nálunk, ezért külföldről rendelt spermadonor mintánál érdemes megkísérelni utánanézni a donor kódszáma alapján az interneten, hogy hány gyermeke születhetett már" – tanácsolja Szabó Katalin embriológus szakember.

Titok marad, ki volt a donor

A magyar jogszabályok szerint csak anonim lehet a donáció, azaz a „fogadó” család semmit nem tudhat meg a spermadonor kilétéről. Természetesen azt már nem kezelik bizalmasan a spermabankok, hogy az illető milyen külső jegyekkel bír. A döntést segítő katalógusból kiderül például, hogy milyen az illető szem- és hajszíne, hajának minősége (egyenes, hullámos, göndör), arc- és orrformája, testsúlya, magassága. Nem marad titokban a végzettség, a hobbi, nyelvtudás, sőt, az IQ-szint – vannak Menza-klubtagok, 140 fölötti IQ-val –, ahogy az illető csillagjegye sem.

A katalógus. Sokat elárul
Stiller Ákos

Persze, vannak népszerű donorok – például a magas, szőke, kék szemű férfiak –, mégis az a gyakoribb, hogy saját családjukba passzoló utódról álmodnak a párok. A barna hajú, barna szemű szülőjelöltek nemigen választanak külsejében ettől lényegesen eltérő donort.

Amúgy nem könnyű donorrá válni. A vállalkozó szellemű férfiakat azonban – akik 18 és 35 év közöttiek lehetnek, így nem meglepő, hogy többségük egyetemista – alapos kivizsgálásoknak vetik alá. Valamennyi jelöltnek át kell esnie egy részletes andrológiai, általános laboratóriumi, mikrobiológiai kivizsgáláson, és még a pszichológiai vizsgálatokat sem úszhatják meg. Ahogy kiszűrik a szexuális úton terjedő betegségeket is, míg a családfa-elemzésen feltérképezik, hogy a jelölt családjában milyen örökölhető betegségek fordulnak elő.

Arról, hogy mi motiválja a mintaadókat, a Krio Intézet – a másik hazai spermabank – készített felmérést, amely szerint nem meglepő módon a jelentkezők zöme a pénz miatt fordul meg ilyen helyen. Pedig csak pár ezer forintot adnak egy adag, minőségi és mennyiségi követelményeknek megfelelő spermáért. A törvény nem is engedélyezi a pénzbeli jutalmazást, mindössze a munkából kieső idő, illetve az utazás költségeit téríthetik meg az adományozónak.

Mintaadás a spermabankba. Pohárba került anyag
Stiller Ákos

A Krio Intézet közlése szerint amúgy tízből kilenc jelentkező kiesik, az életvitelnek tulajdoníthatóan ugyanis folyamatosan romlik a férfiak spermaképe. Mielőtt befogadnának egy mintát, a laborban 30-40 perc alatt teljes, átfogó elemzést készül róla számítógép és mikroszkóp segítségével.

A donorság buktatói

Eddig is volt arra példa, hogy valakiknek meggyűlt a bajuk a donorsággal. Például azzal, hogy kiderül az, aminek nem lenen szabad. Egy ideje már működik az a nemzetközi apakereső honlap, amely az egykor anonimitásba burkolódzó mintaadókat segít leleplezni, azaz az oldal segítségével bárki felkutathatja vér szerinti apját.

A donor apa megkeresése amúgy is népszerű téma. A The Kids Are All Right (itthon A gyerekek jól vannak címmel forgalmazott) nagysikerű film – több fesztiválon is tarolt idén, az egyik főszerepet alakító Annette Beninget Oscarra is jelölték – olyan történettel szembesíti a nézőt, amelyben egy leszbikus pár két felcseperedett gyermeke úgy dönt, hogy megkeresi biológiai apját. Meg is találják, ő pedig váratlanul kötődni kezd hozzájuk, s úgy érzi, joga van belépni a család életébe, ami felborítja a família mindennapjait.

Az év elején publikált egyik tengerentúli felmérésből például az derült ki, hogy a vizsgált csemeték egyharmada már ismerte a biológiai apját, akik pedig nem, azok többsége is úgy nyilatkozott, hogy a későbbiekben szeretné megismerni. De a készítők elsősorban arra voltak kiváncsiak, okozhat-e bármilyen lelki sérülést a donorapával való találkozás, az eredmény pedig egyértelmű nem volt. Arra is fény derült, hogy néhány donor akár húsz biológiai gyermekével is találkozott. Az azonban nem derült ki, hogyan dolgozzák fel a gyermekek, hogy ilyen sok "féltestvérük" van.

Egy 2005-ös bírósági eset pedig egészen meglepő véget ért, a beperelt egykori spermadonort ugyanis tartásdíj fizetésére kötelezte egy svéd bíróság. A férfi egy leszbikus párnak szolgáltatott spermát, akik három gyereket is vállaltak ily módon. Később azonban a pár szétvált, és az anya a donor férfitól kért pénzbeli segítséget gyermekei felneveléséhez. A törvényszék meglepő módon a nőnek adott igazat, azzal indokolva a döntést, a donor elkövette azt a hibát, hogy aláírt egy nyilatkozatot, amiben elismeri, ő a gyerekek biológiai apja.

Egyébként egyre kevesebben veszik igénybe a spermabankok szolgáltatásait, mert a korszerű meddőségellenes technikáknak köszönhetően ma már a termékenységi problémákkal küzdő pároknak is jó esélyük van arra, hogy saját ivarsejtjüket használják fel a mesterséges megtermékenyítés során. Csak akkor kerülnek képbe a bankok, ha egyáltalán nincs "hozott anyag".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!