szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Az emberi szervezet nem képes kezelni azt a sómennyiséget, amit a modern étrend tartalmaz – olvasható a World of Food Ingredients oldalain.

A World of Food Ingredients cikke új stratégiákat vázol fel, melyekkel mérsékelni lehet az ételek készítéséhez használt, szervezetünkbe bevitt konyhasó mennyiségét. Mai világunkban, amikor a konyhasó felhasználásának alapvető célja az ételízesítés és a tartósítás, legtöbbünk túl sokat fogyaszt az ásványi anyagból.

John Hayes, a Pennsylvania Állami Egyetem kutatója, és Russell Keast, az ausztrál Deakin Egyetem munkatársa vázolta: a sejtek azért igénylik a sót, hogy minél jobban emlékeztessen környezetük a tengervízre: az evolúció során az élettér a tengerből a szárazföldre tevődött át. Emiatt azok az egyedek maradtak fenn, akik képesek voltak új forrásokat felfedezni - tették hozzá a kutatók. A nátrium-klorid az egyetlen sóvegyület, melynek nincs mellékíze. Mivel jelenléte alapvető a szervezet normális működéséhez, kialakult a sós ételek azonosításának képessége.

Az étrendünkben lévő só mintegy 75 százaléka előkészítéssel kerül az ételbe, az utólagos sózás csak kisebb hányadot tesz ki. A túlzott sóbevitel káros következményei között a magas vérnyomást lehet említeni, mely a szív- és érrendszeri betegségek legfőbb kockázati tényezője. További következményként a gyomorrák kialakulási esélyének fokozódása, a csökkent csontsűrűség, és az elhízás szerepel.

A szerzők szerint a sóbevitel 15 százalékos csökkentése - a teljes népesség szintjén - tíz év alatt 8 és fél millióval mérsékelné a szív- és érrendszeri betegség következtében elhunytak számát. Ezzel szemben a sócsökkentő stratégiák jelenleg csupán az egy százalékát teszik ki a jelenleg alkalmazott magas vérnyomást célzó módszereknek.

A kutatók ötleteket is adnak a gyakorlati megvalósításhoz: szerintük alapvetően a gyártás oldalán kellene kezdeni a redukciót. A vázolt stratégia viszont számos nehézségbe ütközik. Először is, az evolúciós háttér miatt az emberiek szeretik a sós ízt, másrészt a sós íz más szerekkel nem váltható ki, csak a nátrium-kloriddal. A konyhasó ráadásul az ízérzeten kívül számos fontos biológiai folyamatban szerepet játszik. A sóbevitel mérsékléséhez a tudósok alternatív ételízesítési módszereket ajánlanak, például élesztőből származó glutamát-tartalmú anyagok, vagy szójaszósz felhasználását. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Együnk fekete csokit só helyett

Kapszulák vagy tabletták rendszeres szedése helyett sokan választanak természetes gyógymódokat és elméletileg igyekeznek úgy élni, hogy ne legyenek betegek, de ezt kevesen hajlandók megtenni. Neves amerikai kardiológusok összefoglalták azokat az életmódszempontokat, amelyek figyelembe vételével a leggyakoribb szív-és érrendszeri betegség, a magas vérnyomás jórészt megelőzhető és kezelhető.

MTI Plázs

Egészségtelen a kevés só használata?

A sóbevitel csökkentésének általánosan pozitív egészségügyi következményét kérdőjelezi meg az a metaelemzés, amelynek szerzői 167 korábbi tanulmány adatait tekintették át.

MTI Plázs

A sok só miatt kimaradhat a légzésünk éjjel

Alvás közben sok embernek időnként kimarad a lélegzetvétele, ami néhány másodpercig, de akár percekig is tarthat és több betegség tünete, kockázati tényezője lehet. Egy kanadai vizsgálat szerint a kihagyó légzés a konyhasó bevitelének csökkentésével javítható.