szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) „Gyerekkel vagyok” című kampánya keretében felmérést végzett a magyarországi egészségügyi intézmények körében. Összesen 64 közérdekű adatigényléssel fordult a szülészetet, illetve gyermekosztályt működtető hazai kórházakhoz, és az összegyűjtött adatok alapján nyilvános adatbázist készített, és ajánlást küldött az egészségügyi kormányzat számára.

A kutatási eredmények alapján főként szabályozási és finanszírozási problémák nehezítik a gyermekek jogainak érvényesülését. A felmérésből kapott adatokból kiindulva a szervezet a kórházban születő, illetve az ott gyógyuló gyerekek, és szüleik érdekében ajánlást készített az egészségügyi kormányzat számára.

A jogvédő szervezet többek között azt javasolja, hogy az egészségügyi szakállamtitkárság fogalmazzon meg protokollt az egységes és nyitott látogatási rend megvalósítása érdekében. A protokoll rögzítse azokat a minimumfeltételeket, amelyek biztosítják a zavartalan látogatást, továbbá mind a betegek, mind a látogatók egészséghez való jogának érvényesülését. Az is fontos, hogy a szabályok kialakítása során az anya választása és az újszülött érdeke legyen az elsődleges szempont.

Túry Gergely

A TASZ azt is javasolja, hogy a szakállamtitkárság kezdeményezzen jogszabály-módosítást, amely megengedi, hogy mindkét szülője vagy egyéb közeli hozzátartozója a beteg gyermek mellett tartózkodhasson. A rendelkezés a jelenlévő szülők kapcsán pedig azt is rögzítse, hogy a széken vagy az ágyon történő tartózkodás nem minősül külön szállásnak, így a kórház nem kérhet érte pénzt. A TASZ szerint a gyermeke mellett tartózkodó szülő nem lehet passzivitásra kárhoztatott szereplője a gyógyításnak.

A felmérést készítő szervezet azt is javasolja, hogy az Országos Betegjogi és Dokumentációs Központ vizsgálja meg a felmérés nyomán a jelenlegi gyakorlatot, és biztosítsa, hogy a joggyakorlás egységes feltételei minden magyar kórházban adottak legyenek. A TASZ ennek kapcsán azt is kezdeményezi, hogy az országos tisztifőorvos utasításban határozza meg, hogy az intézmények vezetői milyen szempontrendszer alapján vizsgálják felül a házirendeket.

„A döntéshozóktól pontosabb és empatikusabb szabályokat, valamint a fejlődést segítő finanszírozást, a kórházak munkatársaitól a gyerekbarát szemlélethez igazodó gyakorlatot, a szülőktől pedig aktív részvételt várunk. Évtizedes, közös adósságunk a gyerekek felé, hogy a nemzetközileg is vállalt kötelezettségeinket teljesítsük – ehhez kívánt hozzájárulni a TASZ Gyerekkel vagyok kampánya is” - nyilatkozta Bence Rita, a TASZ Betegjogi programvezetője.

A kutatás eredményeit és nyilvános adatbázis adatait itt találja, a javaslatcsomag részleteiről pedig itt tájékozódhat.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!